وبلاگ

فواید یوگا برای سلامت بدن، ذهن و تناسب اندام

فواید یوگا : تمرین یوگا با بسیاری از فواید سلامت روانی و جسمی همراه است.
فاطمه بخشایشی مربی یوگا
تمرین یوگا با بسیاری از فواید سلامت روانی و جسمی همراه است.

فواید یوگا برای سلامت بدن، ذهن و تناسب اندام

نگاهی به ۱۳فایده یوگا 

۱٫فواید یوگا، می تواند فشار را کاهش دهد

یوگا به خاطر توانایی در کاهش استرس، تسکین آرامش شناخته شده است. در واقع، مطالعات متعدد نشان داده اند که می تواند ترشح کورتیزول (هورمون استرس اولیه) را کاهش دهد.  همچنین به بهبود کیفیت زندگی و سلامت روانی افراد نیز کمک کرد. یوگا به تنهایی یا همراه با سایر روش های کاهش استرس، مانند مراقبه، می تواند یک روش قوی برای حفظ استرس در باشد.

۲٫ یوگا: تسکین اضطراب

بسیاری از مردم تمرین یوگا را به عنوان راهی برای مقابله با احساس اضطراب آغاز می کنند. تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد یوگا می تواند به کاهش اضطراب کمک کند. . دقیقا مشخص نیست که چگونه یوگا قادر به کاهش علائم اضطراب است. با این حال، بر اهمیت حضور در لحظه و پیدا کردن یک حس صلح تأکید می کند که می تواند به درمان اضطراب کمک کند.

 

۳٫ یوگا ممکن است التهاب را کاهش دهد

علاوه بر بهبود سلامت روحی شما، برخی مطالعات نشان می دهد که تمرین یوگا ممکن است التهاب را نیز کاهش دهد. التهاب پاسخ ایمنی طبیعی بدن است، اما التهاب مزمن می تواند به پیشرفت بیماری های التهابی مانند بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کمک کند. اگرچه تحقیقات بیشتری برای تایید اثرات مفید یوگا بر التهاب لازم است، اما این یافته ها نشان می دهد که ممکن است به حفاظت در برابر برخی از بیماری های ناشی از التهاب مزمن کمک کند.

 

۴٫ یوگا، می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

از پمپاژ خون در سراسر بدن تا تأمین مواد مغذی مهم برای بافت ها، سلامت قلب شما جزء ضروری سلامت عمومی است. مطالعات نشان می دهد که یوگا ممکن است به بهبود سلامت قلب و کاهش برخی عوامل خطر برای بیماری های قلبی کمک کند.

 

۵٫ یوگا: بهبود کیفیت زندگی

یوگا به عنوان یک درمان اضافی برای بهبود کیفیت زندگی افراد مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان داده اند که یوگا ممکن است به بهبود کیفیت خواب کمک کند، سلامت معنوی را افزایش دهد، عملکرد اجتماعی را بهبود بخشد و علائم اضطراب و افسردگی را در بیماران کاهش دهد.

 

۶٫فواید یوگا: مبارزه با افسردگی

برخی از مطالعات نشان می دهد که یوگا ممکن است اثر ضد افسردگی داشته باشد و می تواند باعث کاهش علائم افسردگی شود. این ممکن است به این دلیل باشد که یوگا قادر به کاهش سطح کورتیزول، هورمون استرس است که بر سطح سروتونین (انتقال دهنده عصبی که اغلب با افسردگی مرتبط است) تاثیر می گذارد.

۷٫ یوگا می تواند درد مزمن را کاهش دهد

درد مزمن یک مشکل مداومی است که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و طیف وسیعی از علل احتمالی از آسیب تا آرتروز را شامل می شود. تحقیقات زیادی

 

۸٫ می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد

کیفیت خواب ضعیف، با چاقی، فشار خون بالا، افسردگی و اختلالات دیگر همراه است. مطالعات نشان می دهد که پیوستن یوگا به زندگی روزمره شما می تواند به بهبود خواب کمک می کند.

۹٫فواید یوگا، انعطاف پذیری و تعادل را بهبود می بخشد (فواید یوگا برای تناسب اندام)

بسیاری از یوگا برای تناسب اندام خود و برای بهبود انعطاف پذیری و تعادل کمک می گیرند. یک مطالعه اخیر در مورد تأثیر ۱۰ هفته یوگا در ۲۶ ورزشکار کالج مرد مورد بررسی قرار گرفت. انجام یوگا به میزان قابل توجهی چندین روش انعطاف پذیری و تعادل را در مقایسه با گروه کنترل افزایش داد.
در یکی دیگر از مطالعات، ۶۶ نفر از افراد سالخورده به تمرین یوگا یا تمرینات کالیستنیک، نوعی از تمرینات بدنی پرداختند. پس از یک سال، انعطاف پذیری کلی گروه یوگا تقریبا چهار برابر بیشتر از گروه کالیستنیک افزایش یافته بود.

همچنین مطالعه ی ۲۰۱۳ نشان می دهد که تمرین یوگا می تواند به بهبود تعادل و تحرک در افراد مسن کمک کند. تمرین فقط ۱۵-۳۰ دقیقه یوگا هر روز می تواند تفاوت بزرگی برای کسانی که به دنبال افزایش عملکرد با افزایش انعطاف پذیری و تعادل ایجاد کند

 

۱۰٫فواید یوگا، می تواند به بهبود تنفس کمک کند

پرانایاما، یا تنفس یوگا، تمرین یوگا است که تمرکز روی کنترل تنفس را از طریق تمرینات تنفسی و تکنیک ها ی خاص دارد. بسیاری از انواع یوگا این تمرینات تنفسی را شامل می شوند و مطالعات متعدد نشان می دهد که تمرین یوگا می تواند به بهبود تنفس کمک کند. پ

ظرفیت حیاتی، حداکثر هوایی که فرد پس از پر کردن ریه‌ها تا حداکثر گنجایش و خالی کردن آن تا همین بازه از ریه‌هایش خارج می‌سازد. این مخصوصا برای کسانی که مبتلا به بیماری ریه، مشکلات قلبی و آسم هستند مهم است.

۱۱٫فواید یوگا، ممکن است میگرن را کاهش دهد

میگرن سردرد تکراری شدیدی است که تقریبا ۱ از هر ۷ نفر هر سال تحت تاثیر آن قرار می گیرند. به طور سنتی، میگرن ها با داروها مورد درمان قرار می گیرند. با این حال، شواهد نشان می دهد که یوگا می تواند درمان اضافی مفیدی برای کمک به کاهش شدت میگرن ارائه دهد.

 

۱۲٫ فواید یوگا: ترویج عادات غذایی سالم

خوراک ذهنی، همچنین به عنوان غذای شهودی شناخته می شود، یک مفهوم است که باعث تشویق حضور در لحظه در هنگام خوردن می شود. به طعم و مزه، بو و بافت غذا و به هر گونه افکار یا احساساتی که هنگام غذا خوردن تجربه می کنید، توجه کنید.

این تمرین نشان داده است که عادت های غذایی سالم را تقویت می کند که به کنترل قند خون کمک می کند، وزن را کاهش می دهد و رفتارهای غذایی ناسازگار را کنترل می کند. از آنجا که یوگا تاکید مشابهی بر ذهن آگاه دارد، برخی مطالعات نشان می دهد که می توان از آن برای تشویق رفتارهای تغذیه سالم استفاده کرد.

یک مطالعه یوگا را به یک برنامه درمان اختلالات خوردن سرپایی برای ۵۴ بیمار اضافه کرده است که نشان می دهد یوگا باعث کاهش علائم اختلالات خوردن می شود. یوگا باعث کاهش استرس هنگام خوردن غذا، افزایش فعالیت بدنی و کاهش اندک وزن شده است.

 

۱۳٫ فواید یوگا، می تواند قدرت را افزایش دهد

علاوه بر ارتقاء انعطاف پذیری، یوگا یک تمرین ورزشی است که دارای مزایای تقویت ساختمان بدن است. در واقع، تمرینات خاص یوگا وجود دارد که برای افزایش قدرت و ساخت عضله طراحی شده است.

در یک مطالعه ۷۹ بزرگسال سالانه ۲۴ دوره سلام برخورشید را انجام دادند شش روز در هفته به مدت ۲۴ هفته. آنها افزایش قابل توجهی در قدرت بدن، استقامت و کاهش وزن داشتند. زنان نیز درصد چربی بدن را کاهش داده اند.

مطالعه ۲۰۱۵ نشان داد که یافته های مشابه، نشان می دهد که ۱۲ هفته تمرین منجر به بهبود استقامت، قدرت و انعطاف پذیری در ۱۷۳ شرکت کننده شده است. بر اساس این یافته ها، تمرین یوگا می تواند یک راه موثر برای تقویت استحکام و استقامت باشد، به ویژه هنگامی که در ترکیب با یک تمرین منظم استفاده می شود.

ببینید:

شما را به بازدید از صفحه اختصاصی آکادمی ورزشی سرو مجهزترین سالن ورزشی ویژه بانوان در استان البرز در نوین اکسپو دعوت می کنیم.

 

مجموعه ورزشی سرو

شما را به بازدید از صفحه اختصاصی سارا حسینی مدیرآکادمی ورزشی سرو در نوین اکسپو دعوت می کنیم.

 

سارا حسینی مدیر باشگاه ورزشی سرو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: