وبلاگ

کدام شعب بانک‌ها ارز سهمیه‌ای می‌فروشند؟

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که علاوه بر صرافی‌ها، برخی شعب چهار بانک ملی ایران، صادرات، ملت و تجارت نیز اقدام به توزیع ارز می‌کنند.
کدام شعب بانک‌ها ارز سهمیه‌ای می‌فروشند؟

فروش ارز سهمیه‌ای در شعب منتخب ۵ بانک از هشتم ماه بهمن آغاز شده و متقاضیان می‌توانند تا سقف ۵ هزار یورو از این شعب ارز خریداری کنند.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  تجارت‌نیوز، این روند تا نیمه آبان ۱۴۰۱ ادامه داشت تا اینکه بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که علاوه بر صرافی‌ها، برخی شعب چهار بانک ملی ایران، صادرات، ملت و تجارت نیز اقدام به توزیع ارز می‌کنند.

در این شیوه نیز اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال با ارائه کارت ملی می‌توانستند ارز سهمیه‌ای دریافت کنند و بازار اجاره کارت ملی همچنان داغ بود.
این در حالی بود که معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز با ارسال پیامکی به مردم و کسانی که کارت ملی خود را برای خرید ارز سهمیه‌ای به دیگران اجاره می‌دهند، هشدار داد که اطلاعات هویتی خریداران برای سازمان هدفمندی یارانه‌ها و سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود.

با وجود اینکه خریداران ارز سهمیه‌ای باید علاوه بر مالیات ارزش افزوده، یک درصد نیز سود بپردازند اما همچنان از ارزپاشی بانک مرکزی توسط مردم استقبال می‌شود.

از روز شنبه ۸ بهمن نیز شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت، سپه و صادرات ایران نسبت به فروش ارز در سرفصل تأمین نیازهای ضروری در سقف معادل ۵۰۰۰ یورو اقدام کنند.

 

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شرایط فروش ارز سهمیه‌ای در شعب منتخب بانک‌های فوق دارای شرایط زیر است:

۱- فروش ارز (اسکناس) به متقاضیان، حداکثر به مبلغ ۵ هزار یورو یا معادل آن به دلار به نرخ اعلامی در پایگاه مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به نشانی www.ice.ir تحت عنوان «آخرین نرخ» مجاز است.

۲- فروش ارز به‌صورت اسکناس صرفاً به اشخاص حقیقی ایرانی بالای ۱۸ سال و اشخاص حقوقی مقیم (به استثنای بانک‌ها و صرافی‌ها) امکان‌پذیر است.

۳- تأمین ارز از محل منابع داخلی آن بانک، بازار متشکل معاملات ارزی و اسکناس خریداری شده مجاز است.

تبصره یک: خرید ارز به صورت اسکناس از اشخاص حقیقی و حقوقی پس از احراز هویت مشتری حسب مقررات ابلاغی، تا سقف ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به دلار با ثبت در سامانه نظارت ارز (سنا) تحت سرفصل «تأمین نیازهای ضروری (کد ۵۶)» با نرخ توافقی طرفین مجاز است. مبالغ ارزی بالاتر از ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایرارزها با ارایه اظهارنامه در مبادی رسمی به شعب‌/باجه‌های ارزی بانک ملی ایران به‌فروش می‌رسد.

تبصره ۲: درصورت نیاز، تأمین ارز مربوطه توسط این بانک نیز انجام خواهد شد. در این ارتباط مقتضی است هماهنگی لازم را با اداره پایش بازار ارز این بانک به‌عمل آورند.

۴- فروش ارز تا اطلاع ثانوی با ارائه کارت ملی اشخاص حقیقی‌/کارت بازرگانی اشخاص حقوقی و کارت ملی نماینده اشخاص حقوقی متقاضی امکان‌پذیر است. همچنین شناسایی مشتری باید حسب ضوابط ابلاغی این بانک صورت پذیرد و علاوه بر ضوابط مذکور، فروش ارز صرفاً از طریق پرداخت معادل ریالی با کارت بانکی یا از طریق حساب بانکی به نام متقاضی و استعلام شماره تلفن همراه به نام متقاضی از سامانه شاهکار امکان‌پذیر است.

۵- آن بانک مکلف است قبل از فروش ارز، نسبت به ثبت مشخصات متقاضی (شماره ملی) در “سامانه نظارت ارز (سنا)” تحت عنوان «تأمین نیازهای ضروری (کد ۵۶)» اقدام کرده و پس از اخذ تأییدیه از سامانه سنا، نسبت به فروش ارز به متقاضی اقدام کند.

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: