وبلاگ

کاهش نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی در دولت سیزدهم/مهر ۱۴۰۱

در دولت جدید ارزش زدایی از پول ملی تا حدود قابل توجهی کنترل شد به طوری که میزان رشد نقدینگی طی یک سال از حدود ۴۲ درصد به ۳۰ درصد رسید.
کاهش نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی در دولت سیزدهم

در دولت جدید ارزش زدایی از پول ملی تا حدود قابل توجهی کنترل شد به طوری که میزان رشد نقدینگی طی یک سال از حدود ۴۲ درصد به ۳۰ درصد رسید.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  تجارت‌نیوز میثم مهرپور کارشناس اقتصادی در گفتگو با ایبِنا بیان کرد:  دولت از ابتدای امسال بدون استقراض و استفاده از تنخواه بانک مرکزی، پایه پولی و نقدینگی را کنترل کرده است.

کارشناس پولی و بانکی گفت: پیامد حاصل از مبادلات تجاری و پولی با کشورهای مختلف مخصوصا کشورهایی که با ایران هم سویی سیاسی دارند باعث افزایش شانس تجارت ایران در عرصه اقتصاد بین الملل می‌شود.

وی افزود: اگر ایران هنگام خروج آمریکا از برجام، پیمان‌های پولی چند جانبه داشت شاید اقتصاد کشورمان با تبعات کمتری مواجه می‌شد، پس انعقاد پیمان پولی و بانکی تاثیر مستقیمی روی اثر ناپذیری اقتصاد ایران دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به این موضوع که سامان دهی کارتخوان‌ها از فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند، گفت: یارانه و مالیات دو سمت یک سکه هستند، بنابراین نظام مالیاتی سالم بر یارانه نیز اثر گذار است، همچنین گفتنی است که دولت سیزدهم در حل ناکارآمدی یارانه با حذف ارز ترجیحی نقش خوبی را ایفا کرده است.

مهر پور تاکید کرد: از اقدامات مناسب دولت جدید، بررسی ۱۸ میلیون دستگاه کارتخوان برای جلوگیری از فرار مالیاتی است، اما در دولت گذشته با شعار پوپولیستی بیان شد که سرکشی در حساب مردم کار درستی نیست‌.

کاهش نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی در دولت سیزدهم

این کارشناس پولی و بانکی گفت: در دولت جدید ارزش زدایی از پول ملی تا حدود قابل توجهی کنترل شد به طوری که میزان رشد نقدینگی طی یک سال از حدود ۴۲ درصد به ۳۰ درصد رسید.

وی افزود: رشد پایه پولی در دولت سیزدهم کاهشی بوده و از ۴۲ درصد به ۲۶ درصد رسیده است، با این وجود هنوز نرخ تورم، به علت تصمیمات دولت قبل مهار نشده است.

کاهش نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی در دولت سیزدهم

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در دنیا ارزش زدایی از پول ملی با انتشار و خلق نقدینگی رخ می‌هد که باید در این راستا میزان عرضه و هزینه‌ها کنترل شود.

دولت در چهار ماه ابتدایی امسال، کشور را بدون استفاده از تنخواه بانک مرکزی کنترل کرده که این اقدامی مثبت است.

مهرپور؛ قدم اول در مبارزه با فساد را ایجاد شفافیت دانست و گفت: انتشار فهرست ابربدهکاران از جهت شفاف سازی و آگاهی همه افراد دارای اهمیت است.

وی در پایان اظهار داشت: انتشار صورت‌های مالی بانک‌ها باعث می‌شود مردم بدانند در بانک‌ها چه چیزی در حال رخ دادن است پس ماهیت و شفافیت این امر برای مردم و اقتصاد مثبت است و نتایج آن در آینده حاصل می‌شود.

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: