محدودیت اینترنت /کاهش درآمد اپراتورهای تلفن همراه

اخیرا اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت هم اعلام کردند در این مدت خسارت دیده‌اند.حتی طبق برخی برآوردها خطر ورشکستگی برخی از آن‌ها را تهدید می‌کند.
محدودیت اینترنت /کاهش درآمد اپراتورهای تلفن همراه

متضرر اصلی محدودیت اینترنت کیست؟

بیش از سه ماه از اعمال محدودیت برای دو پلت‌فرم‌ خارجی می‌گذرد؛ در این مدت، بارها به مشکلات و ضررهای ناشی از محدودیت دسترسی به اینترنت برای کسب و کارهای مجازی اشاره شد.

اخیرا اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت هم اعلام کردند در این مدت خسارت دیده‌اند.حتی طبق برخی برآوردها خطر ورشکستگی برخی از آن‌ها را تهدید می‌کند.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از ایسنا، طی روزهای گذشته نامه‌هایی باامضای مدیران برخی اپراتورهای تلفن همراه که از کاهش درآمدشان در مدت زمان اعمال محدودیت اینترنت حکایت داشت. در فضای منتشر شد.

در هر کدام از این نامه‌ها مدیرعامل شرکت‌ها اعلام کرده‌اند به واسطه شرایط ایجاد شده در چند ماه اخیر با کاهش درآمد رو به رو شده‌اند.

ضرر ۱۰ میلیارد تومانی شرکت مبین نت

به عنوان نمونه در نامه‌ منتسب به شرکت ارتباطات مبین‌نت به تاریخ ۲۳ مهرماه امسال است، مدیر عامل این شرکت به رئیس سابق سازمان مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده است. به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده در شبکه‌های اینترنت کشور، این شرکت در اثر افت شدید ترافیک دیتا که حدود ۳۰ درصد می شود. متحمل ضرر و زیان ۲۵ درصد درآمدی در حد ۱۰ میلیارد تومان در ماه شده است.

طبق این نامه، حسین طهرانی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور درخواست کرده رهنمودهای لازم در زمینه چگونگی جبران ضرر و زیان های گفته شده ارائه شود.

 

کاهش  بیش از ۴۰ درصدی درآمد شرکت شاتل

در نامه دیگری که منتسب به شرکت شاتل مربوط است. گفته شده حوادث اخیر در کشور و به دنبال آن ایجاد محدودیت‌های گسترده در دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی، پیام رسان ها و بسیاری از وب سایت‌ها و آدرس‌های اینترنتی تأثیر بسیار جدی بر مصرف پهنای باند و درآمد شرکت رایتل داشته است.

طبق گفته مدیر عامل شرکت شاتل، میزان پهنای باند اینترنت این شرکت بیش از ۶۰ درصد و درآمدها بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است.

البته به جز هزینه‌های مستقیم پهنای باند هزینه های دیگر این شرکت که حدود ۸۰ درصد هزینه‌ها را شامل می‌شود، همچنان ثابت مانده  یا با تورم کشور رو به افزایش است.

احمد نخجوانی همچنین در این نامه تأکید کرده است این شرایط بحرانی تحت هیچ شرایطی قابل تحمل نیست. باید برای این بحران چاره ای اندیشیده شود.

 

ارسال دو نامه از سوی ایرانسل به رگولاتوری

اپراتور دوم تلفن همراه هم به دنبال زیان‌هایی که در این مدت متحمل شده. دو نامه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دو تاریخ متفاوت نوشته است.

در نامه اول با عنوان جبران خسارت ناشی از اعمال محدودیت بر روی ترافیک ورودی بین الملل که تاریخ آن برای ۲۹ آبان است. مدیر عامل این شرکت به رگولاتوری اعلام کرده است. با توجه به استمرار وضعیت موصوف، درآمد از دست رفته شرکت ایرانسل از خدمات دیتا از تاریخ ۲۹ شهریور  تا تاریخ  ۷ آبان بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

درخواست مساعدت و صدور دستور جهت جبران خسارت وارده ناشی از اعمال محدودیت بر پهنای باند اینترنت بین الملل عنوان نامه دیگر ایرانسل در تاریخ ۲ آذر امسال است. که مشابه نامه قبلی بوده و در آن بیژن عباسی آرند مدیرعامل شرکت ایرانسل خطاب به رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از کاهش نیمی از ظرفیت شبکه خبر داد.

گفته شده استمرار محدودیت‌ها، مانعی جدی برای ادامه فعالیت ایرانسل است.این شرکت به حمایت و مساعدت نیاز دارد.

اپراتور همراه اول 

طبق بررسی‌های انجام شده، نامه‌ای از سوی این اپراتور در این زمینه منتشر نشده است. اما اوایل آبان ماه خبری مبنی بر کاهش درآمد این اپراتور نسبت به شهریورماه منتشر شده بود.

بر اساس این گزارش، درآمد اپراتور همراه اول از محل کارکرد خطوط تلفن همراه در مهرماه نسبت به شهریورماه بیش از ۷۴۳ میلیارد تومان کاهش یافته بود.

پیگیری ایسنا در آن زمان از این اپراتور برای کسب اطلاع از صحت این موضوع به این نتیجه رسید. که همه اطلاعات مالی همراه اول به دلیل اینکه یک شرکت بورسی است.در کدال قرار دارد و عدد منتشر شده مربوط به مقایسه درآمد اپراتور از محل کارکرد خطوط تلفن همراه در مهرماه (دوره اختلال اینترنت) نسبت به شهریورماه هم درست است.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران هم آمار ضرر و زیان وارد شده به اپراتورها را در پی محدودیت‌های اینترنتی را در قالب یک اینفوگرافیک منتشر کرده است.

در هر حال، کارشناسان معتقدند اپراتورها از بزرگترین زیان کنندگان شرایط فعلی اینترنت در کشور چه از بعد قطعی و چه از محل اعمال فیلترینگ هستند.

این شرایط برای اپراتورها مثل یک تیر سه شاخه است. به نظر می‌رسد حداقل از سه جنبه متصرر می‌شوند.

اول اینکه نزدیک به ۶۰ تا ۷۰ درصد از درآمد اپراتورهای همراه از اینترنت است. طبق آمار و برآوردهای انجام شده با اعمال محدودیت بر اینترنت در کشور، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد مصرف و فروش اپراتورها در زمینه اینترنت کم شد.

در نتیجه مشخص است که این موضوع تأثیر حداقل ۲۰ درصدی در کل درآمد، مصرف و اینترنت آن‌ها داشته و به عبارتی درآمدشان کم شده است.

جنبه دوم زیان از لحاظ اقتصادی افزایش فروش و مصرف پهنای باند داخلی است. چرا که تعرفه پهنای باند داخلی نیم بهاست و ترافیک نیم‌بها هم برای اپراتورها سودی ندارد. حتی روی فروش پهنای باند داخلی اپراتورها در عمل یارانه می‌دهند.

در نتیجه هرچقدر فروش پهنای باند داخلی جایگزین خارجی برای آنها بیشتر شود. سود آنها افزایش پیدا نمی‌کند.

ضرر سوم، افزایش هزینه بابت تبادل ترافیک با ارائه دهندگان خدمات پایه کاربردی است.

طبق مصوبه ۳۱۸ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات وزارت ارتبطات و فناوری اطلاعات، اپراتورها موظف هستند که برای خدمات پایه کاربردی داخلی، به ازای ترافیکی که در مرکز IXP  با آنها مبادله می‌کنند. پول پرداخت کنند.

چون در این ایام مصرف آنها زیاد شده، پولی هم که آنها برای ترافیک peer to peer می‌پردازند، افزایش پیدا می‌کند.

در نتیجه یک اپراتور به یک پیام‌رسان اگر مثلا در ماه ۱۰ میلیارد تومان پرداخت می‌کرد. اکنون باید چند برابر بیشتر مثلاً ۲۰ تا ۳۰ میلیارد پرداخت کنند.

راه حل!

برخی تحلیلگران می‌گویند زیان اپراتورها از شرایط اخیر اینترنت و محدودیت در پهنای باند بین الملل، سه راه جبران دارد:

یک افزایش تعرفه، دو افزایش مصرف و سومی جبران توسط دولت است. اعمال شرط اول در شرایط فعلی مشکل و چالشی است.

شرط دومی با محدودیت های موجود در کوتاه مدت محقق نمی شود. در نهایت شرط سومی هم وضع بودجه اجازه نمی‌دهد.

با این اوصاف درنهایت باید دید در شرایط رخ داده، اپراتورها برای جبران خسارت‌های چه اقدامی انجام می‌دهند. یا از سوی مسوولان مربوطه چه راه‌حل و چاره‌ای اندیشیده خواهد شد.

 

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: