وبلاگ

پیش بینی قیمت دلار، طلا و سکه ۱۶ مرداد ۱۴۰۲

پیش بینی قیمت طلا و سکه 16 مرداد 1402
پیش بینی قیمت دلار، طلا و سکه 16 مرداد 1402

پیش بینی قیمت دلار ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ / خریداران دست بانک مرکزی را خواندند

امروز دلار با همان قیمت روز گذشته معامله شد. معامله‌گران بازار ارز معتقدند ثبات فعلی قیمت دلار در کریدور ۴۰ هزار تومانی تعمدی است و از برنامه‌های سیاستگذار بعد از تعطیلی کانون صرافان است تا ثابت کند که این نهاد تاثیری در مدیریت بازار ارز نداشته است.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  تجارت‌نیوز پانزدهم مرداد دلار همانند روز گذشته در بازار ارز مبادله شد و روند باثباتی داشت. قیمت دلار در نیمه مرداد با رقم ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

کاهش تعمدی قیمت دلار

کامبیز افسری کارشناس اقتصادی و فعال بازار ارز در خصوص روند قیمت دلار در بازار به تجارت‌نیوز گفت: «امروز روند تقاضا در بازار ارز افزایش داشت اما تزریق دلار به بازار مانع روند صعودی قیمت شد. این افزایش تقاضا متعاقب تعطیلی کانون صرافان رخ داده است. زیرا معامله‌گران می‌دانند که بعد از تعطیلی کانون بانک مرکزی به هر طریقی اجازه افزایش قیمت دلار را نمی‌دهد.»

وی در واکنش به صحبت‌های دبیر کانون صرافان مبنی بر تزریق ارز توسط بانک مرکزی به شکل غیررسمی گفت: «این اقدام بانک مرکزی همیشه در جریان بوده و موضوع جدیدی نیست؛ این دلارها توسط نهاد خاصی نیز عرضه نمی‌شود و افرادی هستند که برای بانک مرکزی کار می‌کنند و نقش واسطه را دارند.»

افسری با تاکید بر اینکه این موضوع مختص حال حاضر نیست خاطرنشان کرد: «زمانی که بانک مرکزی دلار زیادی ندارد از طریق افراد و واسطه‌ها کار می‌کند و دلار به بازار تزریق می‌کند. اما زمانی که دلار زیاد است از طربق صرافی‌ها کار و اقدام به عرضه دلار می‌کند.»

وی افزود: «هفته گذشته پروانه فعالیت کانون صرافان منحل شد. با این تصمیم بانک مرکزی مشخص بود که قیمت دلار شنبه و یکشنبه روند کاهشی پیدا می‌کند و واسطه‌های بانک مرکزی فعال می‌شوند. از آنجا بانک مرکزی مانع ماندن دلار در کریدور ۵۰ هزار تومانی شد و روند کاهشی را رقم زد تا کانون صرافان مدعی مدیریت بازار ارز نشوند.»

اقدامات انتظامی در بازار ارز افزایش می‌یابد؟

این فعال بازار ارز با اشاره به تجربه سال‌های گذشته برای اقدامات مدیریت ضربتی بانک مرکزی در بازار ارز گفت: «بعد از انحلال کانون، احتمال اینکه برخی صرافی‌ها مورد تعقیب قضایی قرار بگیرد زیاد است زیرا تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بعد از هر ناکامی بانک مرکزی به‌عنوان متولی پولی کشور در اجرای برنامه‌هایش، اقدامات انتظامی در بازار ارز افزایش می‌یابد و سیاستگذار گاه سعی در متهم‌سازی دارد.»

در این میان آمدن پول کره عملا منتفی شده و به نظر نمی‌رسد وضعیت ارزی بانک مرکزی نیز چندان مساعد باشد؛ افسری با تاکید بر این موضوع گفت: «بزرگ‌نمایی تخلفات کانون صرافان بدون برنامه و اتفاقی نیست. در روزهای آینده احتمال افزایش بگیر و ببندها وجود دارد تا بگویند صرافی‌ها باعث شده بودند که قیمت دلار افزایش پیدا کند.»

وی به تجربه سال ۹۷، ارز ۴۲۰۰ تومانی، بستن تعداد زیادی از صرافی‌ها و دستگیری و محاکمه برخی اشاره کرد و گفت: «بعد از آن سلطان سکه را اعدام کردند و هیچ اتفاقی هم نیفتاد و قیمت‌ها بعد از آن باز هم افزایشی شد.»

وی در خصوص پیش‌بینی قیمت دلار در روزهای باقیمانده از هفته جاری گفت: «به نظر می‌رسد تا مدتی دلار به بازار تزریق می‌شود و قیمت در کریدور ۴۰ هزار تومانی حفظ خواهد شد اما به محض اینکه بانک مرکزی از موج اخبار مربوط به تعطیلی کانون صرافان فاصله بگیرد قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار خواهد گرفت.»

اما تعطیلی کانون صرافان چه تاثیری در روند فعالیت بازار ارز گذاشته است؟ وی در این باره گفت: «به دلیل اینکه کانون صرافان تحت امر بانک مرکزی بود و زیر نظر این نهاد دولتی کار می‌کرد بسته شدن آن تاثیر چندانی در قیمت دلار و مدیریت بازار ارز نخواهد داشت.»

روند نامتوازن قیمت در بازارهای مجاور

امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه روند متوازنی نداشت. دلار سلیمانیه و هرات افزایشی بود و درهم امارات کاهش محدودی داشت. در روز جاری قیمت دلار سلیمانیه افزایش ۱۵۰ تومانی داشت و با قیمت ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. دلار هرات امروز افزایش ۲۰۰ تومانی داشت و با قیمت ۴۹ هزار و ۲۲۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز با ۲۰ تومان کاهش با قیمت ۱۳ هزار و ۶۳۰ تومان معامله شد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ / کاهش ۷ تا ۱۶ درصدی قیمت طلا و سکه از ابتدای سال

تا بعد از ظهر امروز قیمت طلا و سکه روند نامتوازنی داشت. طلا گران و قیمت سکه کاهشی شد اما در نهایت قیمت‌ها در بازار طلا با روند کاهشی بسته شدند. بازار رکودی طلا از ابتدای سال روند کاهشی را پشت سر گذاشته و بیشترین مقدار کاهش قیمت مربوط به نیم‌سکه با ۱۶.۲ درصد افت بوده است.

با وجودی که تا بعد از ظهر امروز ۱۵ مرداد قیمت طلا و سکه در روند متوازنی قرار نداشت و قیمت طلا افزایش و سکه کاهش داشت اما در نهایت معاملات با کاهش قیمت در بازار فلز زرد بسته شد. در روز جاری قیمت دلار با رقم ثابت ۴۹ هزار و ۶۰۰ تومانی همانند دیروز مبادله شد و انس‌جهانی طلا نیز به جهت تعطیلی پایان هفته در بازارهای جهانی در رقم ۱۹۴۲ دلار ثابت بود.

افراد غیرصنفی به معاملات فردایی خط می‌دهند

امروز نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در نشست خبری  پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود. در این نشست وی به موضوعاتی نظیر رکود در بازار فلز زرد، کانال‌های غیررسمی نرخ‌دهی طلا و سکه، مالیات طلافروشان، خرید طلا در فضای مجازی، جایگاه صادراتی صنعت طلا و جواهر و ‌مشکلات سامانه‌های متعدد برای رصد دارایی و معاملات طلا فروشان پرداخت.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره نرخ‌دهی قیمت طلا و سکه در سایت‌ها و کانال‌های قیمت‌دهی گفت: «من کانال‌های غیررسمی و معاملات فردایی را تایید نمی‌کنم زیرا بالای ۹۰ درصد از این قیمت‌ها توسط افراد غیرصنفی منتشر می‌شود و معاملات آنها مورد تایید اتحادیه نیست.»

وی با تاکید بر اینکه کانال رسمی اتحادیه مرجع قیمت‌دهی طلا و سکه است خاطر نشان کرد: «جلساتی با پلیس امنیت اقتصادی و اتحادیه کل داشتیم و مقرر شده تا پایان ماه جاری کانالی به صورت رسمی برای قیمت‌دهی تاسیس شود. در این کانال فقط افراد دارای مجوز با عضویت پلیس امنیت اقتصادی مجاز به قیمت‌دهی و معامله خواهند بود.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعطیلی کانون صرفان بر قیمت طلا چه تاثیری دارد گفت: «از سال ۹۲ کانون صرافان در زیرمجموعه بانک مرکزی قرار گرفت و در حیطه آنجاست بنابراین تعطیلی آن بر بازار طلا اثری نداشته است. نرخ ارز  بر قیمت طلا موثر است اما تعطیلی کانون صرافان موثر نیست.»

ملاك پرداخت مالیات تراکنش‌های معامله‌گران طلاست

رییس اتحادیه طلا با اشاره به این که در صنعت طلا فرار مالیاتی به حداقل رسیده است ادامه داد: «از سال ٩٩ مالیات این صنف، براساس اظهارنامه اخذ می‌شد اما بعد از آن تراکنش‌ها ملاک مالیات قرار گرفت. در این سال با مدارکی که واحد‌های صنفی ارائه دادند از ۱۰۰ درصد تراکنش‌ها ۷۰ درصد پرداخت و مابقی بخشیده شد.»

بذرافشان به خبر عدم پرداخت ۷ هزار و ۸۰۰ واحد طلافروشی اشاره کرد و گفت: «این خبر تکذیب شد و عدم پرداخت مالیات توسط این واحدها به تشخیص و برآورد سازمان أمور مالیاتی و ارائه مدارکی مبنی بر شرایط خیلی ضعیف واحدهای تولیدی بوده است.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود طلافروشان ۵ تا ١۵ میلیون تومان مالیات می‌پردازند گفت: « این موضوع درست نیست. شاید در تهران ١٠ درصد از فعالان این صنف چنین مالیاتی را بپردازند و معمولا از جمله کارگاه‌هایی هستند که وضعیت مطلوبی ندارد. واحدهای طلا فروش در تهران از ۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند و این مقدار مالیات به فعالیت واحد‌های صنفی مربوط می‌شود.»

از فضای مجازی طلا نخرید

بذرافشان درباره خرید و فروش طلا در فضای مجازی گفت: « فعالیت در فضای مجازی منوط به داشتن مجوز از اتحادیه و کسب و کار فیزیکی است. تبلیغات طلا در فضای مجازی مُجاز است اما خرید طلا و سکه ندیده و صرفا به صورت اینترنتی غیرمجاز است.»

وی با اشاره به اینکه بسیاری از کسانی که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند هویت صنفی ندارند،‌ خاطرنشان کرد: «بیشتر تخلفات و شکایت‌ها از واحدهایی هستند که یا در فضای مجازی فعالند یا مجوز رسمی ندارند. برای جلوگیری از این مشکلات خرید طلا حتما باید به صورت فیزیکی و حضوری باشد.»

رییس اتحادیه طلا گفت: «در خرید سکه باید حتما از سکه فروشان خرید کنند، حتما هولوگرام اتحادیه و وکیوم با مهر واحد صنفی باشد. در خرید طلا هم کد استاندارد حتما باید در فاکتور درج شود، رنگ مصنوع ملل و وزن نگین و وزن مصنوع نیز لازم است در فاکتور درج شود. طبق قانون هر خرید بالای ۱۰ هزار تومان در صنوف باید فاکتور فروش پرداخته شود.»

قیمت طلا و سکه ۱۴ مرداد ۱۴۰۲ / رکود بازار محرم با رشد شارپی قیمت‌ها شکست

وی به پتانسیل‌های موجود در صنعت طلا و جواهر برای صادرات و اشاره کرد و گفت: «چند سال‌ پیش صادرات محدودی داشتیم و ما حتا فضایی را نیز در فرودگاه امام برای این منظور فراهم کردیم. اما دید موجود به این صنعت کالای لوکس است نه صنعت. بنابراین دولت و نمایندگان مجلس باید نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشند.این در حالی است که کشورهای همسایه نظر ترکیه با تکیه به این صنعت ارز آوری قابل توجهی طی سال‌های اخیر برای کشورشان داشته‌اند به گونه‌ای که ترکیه از ایتالیا که حرف اول را در این صنعت می‌زند پیشی گرفته است.»

رکود تقاضا در بازار طلا از دوران کرونا هم بیشتر شد

بذرافشان با تاکید براینکه تقاضا برای خرید طلا کاهش پیدا کرده ‌است، گفت: «از ابتدای سال این رکود سنگین در بازار وجود دارد و میزان آن به اندازه‌ای است که در دوران کرونا هم به این صورت نبود. کاهش قیمت، کاهش تقاضا را تشدید کرده و در پی آن خرید طلا کاهش ٢٠ تا ۴٠ درصدی داشته است. این در حالی است که  حتی تا ٢٠ درصد تقاضای عروس و دامادها برای خرید طلا به سمت بدلیجات و نقره رفته ‌است.»

بذرافشان درباره پیش بینی قیمت طلا گفت: «فعلا قیمت‌ها به ثبات خوبی رسیده بنابراین مردم منتظر کاهش بیشتر نباشند. مگر اینکه انس جهانی یا نرخ ارز تغییر و نوسان خاصی داشته باشد.»

وی درباره احتمال عرضه طلا با عیار پایین‌تر افزود: «اینکه طلا با عیار پایین وارد بازار شده را تکذیب می‌کنم. هر چند صحبت‌هایی با مسئولین برای تولید طلا با عیار پایین‌تر برای کاهش قیمت‌ها و افزایش قدرت خرید انجام شده است اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.»

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تغییرات قیمت طلا از ابتدای سال تا به امروز به ارائه آمار پرداخت و خاطرنشان کرد: «افت ۶/۱ درصدی قیمت انس جهانی طلا، ۶/۶ درصدی مثقال و هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۷.۷۴ درصدی قیمت سکه امامی، ۸.۹ درصدی سکه بهار، کاهش ۱۶.۲ درصدی نیم‌سکه، ۸.۲ درصدی ربع سکه و ۱۱.۴۲ درصدی سکه گرمی، ماحصل رکودی است که از ابتدای سال‌جاری در بازار طلا حاکم بوده است. حباب سکه نیز ۱۲.۵ درصد کاهش داشته و به طور میانگین ۷۸۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته است.»

ثبات قیمت سکه‌های امامی و نیم

امروز  ۱۵ مرداد قیمت سکه امامی ثبات داشت و همانند روز گذشته با قیمت ۲۸ میلیون و ۷۵۱ هزار تومان مبادله شد. قیمت سکه بهار کاهش ۹۲ هزار تومانی داشت. این قطعه امروز با قیمت ۲۵ میلیون و ۶۰۱ هزار تومان معامله شد.

امروز نیم‌سکه نیز همانند سکه امامی بدون تغییر و با همان قیمت ۱۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی دیروز معامله شد. ربع سکه نیز کاهش ۱۵۰ هزار تومانی داشت و با قیمت ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد. سکه گرمی نیز ۵۰ هزار تومان ارزان شد و به قیمت ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

روند طلا در پایان معاملات برگشت

تا بعد از ظهر امروز قیمت طلا افزایش داشت و هر مثقال ۳۳ هزار تومان گران شد اما در پایان معاملات طلا نیز با کاهش قیمت سکه همراه شد. در روز جاری و در لحظه نگارش این گزارش هر مثقال با ۱۳ هزار تومان کاهش، با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۳۶ هزار تومان مبادله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز کاهش هزار تومانی داشت و با قیمت دو میلیون و ۳۶۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. امروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۳۳۲ هزار تومان رسید.

در روز جاری حباب سکه در تمام قطعات کاهشی بود. امروز حباب سکه‌ بهار با افت ۱۷۰ هزار تومانی بیشتر از سایر قطعات ریزش داشت. حباب سکه امامی ۷۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۳۰ هزار تومان، ربع سکه ۱۶۵ هزار تومان  و سکه گرمی ۵۸ هزار تومان کاهش داشتند.

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: