وبلاگ

لایحه واردات خودرو‌های کارکرده قانونی شد

لایحه واردات خودرو‌های کارکرده در شورای نگهبان تأیید شد
لایحه واردات خودرو‌های کارکرده قانونی شد

سخنگوی شورای نگهبان گفت : لایحه واردات خودرو‌های کارکرده در شورای نگهبان تأیید و به قانون تبدیل شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان گفت: از حدود یک سال گذشته تا امروز، ۸۶ مصوبه را بررسی کرده و ۱۱۵ استعلام از دیوان عدالت اداری هم مورد بررسی قرار گرفته است.

او ادامه داد: طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در شورای نگهبان تأیید شد. یکی از موانع بهره مندی از تسهیلات ازدواج و فرزندآوری، انجام خدمت نظام وظیفه بود که با تأیید این طرح، تسهیلات برای این گروه فراهم شد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: لایحه مربوط به واردات خودرو‌های کارکرده هم در شورای نگهبان تأیید شد که هیئت عالی نظارت هم پیشتر آن را مغایر سیاست‌های کلی نظام ندانست.

او همچنین از تأیید لایحه افزایش جمهوری اسلامی در افزایش سهام دور ششم خبر داد.

هادی طحان نظیف گفت: لایحه الحاق یک بند به تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ درباره معافیت واردات دارو‌های ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه داخلی تأیید شد. در این قانون نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای واردات برخی اقلام مانند گندم و دانه‌های روغنی و… به یک درصد کاهش می یابد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: طرح توقف اجرای ماده ۵ قانون بیمه اجتماعی کارگران اخیرا در مجلس تصویب شده بود که شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت.

او افزود: برگشت قانون به شرایط قبل بار مالی دارد و در چند ماه اخیر افرادی بیمه شدند که باید وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف شود.

آقای طحان نظیف گفت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس در هیئت عالی نظارت بررسی شده که تنها انتخابات تناسبی تهران در این هیئت با ابهام مواجه شده و مجمع در حال بررسی آن است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت که طرح ساماندهی بازار، زمین و مسکن و اجاره بها اشکالات و ابهام هایی دارد. 

سخنگوی شورای نگهبان درباره اختلاف نظر حقوقی برای انتصاب رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: این موضوع یک اختلاف برداشت از قانون عادی است و نه قانون اساسی؛ به نظر می‌رسد باید بررسی این موضوع از مجرای حقوقی خودش مانند درخواست تفسیر قانون از مجلس دنبال شود.

ممکن است یک حکم قضایی در مدت زمان حکم برائت گرفته باشد یا مستنداتی به دست بیاید که باعث شود نظر شورای نگهبان در تأیید یا رد صلاحیت افراد با تغییر مواجه شود.
در مورد تماس برخی نهاد‌ها با افراد برای تأیید صلاحیتشان در انتخابات بعدی هم اطلاعی نداریم.
طحان نظیف درباره اظهار سخنگوی جبهه اصلاحات در مورد مشارکت در انتخابات گفت: هیچ کس در شورای نگهبان نگفته مشارکت برای ما اهمیتی ندارد. همه دستگاه‌ها برای مشارکت حداکثری باید تلاش کنند و البته گفتیم مشارکت عوامل مختلفی دارد و باید به همه عوامل توجه شود.
اصلاح قانون انتخابات هم به سهم خود می‌تواند در افزایش مشارکت مؤثر باشد. به نظرم کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند، باید پاسخگو باشند؛ پیشتر برخی افراد از شرکت نکردن در انتخابات هم سخن گفته بودند.

بر اساس بخشی از این مصوبه مجلس، دستگاه ها باید اطلاعات مورد نظر وزارت راه را در اختیار این وزارتخانه قرار دهند، اما باید بررسی شود که این اشتراک گذاری تنها مربوط به وزارت راه است و همچنین رعایت حریم خصوصی مردم هم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

طرح حمایت از گزارشگران فساد که پیشتر با ابهام هایی مواجه شد، در هیئت عالی نظارت هم مورد بررسی قرار گرفت و نظر این هیئت هم به مجلس اعلام شده است.

اصلاح اساسنامه شرکت شهرک های کشاورزی هم در شورای نگهبان خلاف شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

موضوع تشویق به انتخابات یک اتفاق عمومی است و اگر این تشویق به نفع شخص خاصی باشد، ممکن است از مصداق‌های تبلیغات زودهنگام باشد.
مسئولیت اجرای انتخابات از جمله انتخابات الکترونیکی برعهده وزارت کشور است.
انتخابات الکترونیکی ۲۵ مرحله دارد که ۲۴ مرحله اش در حال انجام است. در مورد دریافت الکترونیکی رأی هم جلساتی با وزارت کشور در حال برگزاری است که به شرط حفظ امنیت رأی گیری، با آن موافق هستیم.

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید
https://novinexpo.com/social-networks/
جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: