تازه ترین قیمت مسکن در پایتخت/خانه بخریم یا صبر کنیم?

طبق اعلام مرکز آمار ایران، تورم بازار مسکن تهران در آبان‌ماه ۱۴۰۱ حدود ۵ درصد قیمت مسکن بیشتر شد.
تازه ترین قیمت مسکن/نوین اکسپو

کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه تا اتفاق مهمی در شرایط کلان اقتصادی کشور نیفتد دلیل منطقی و مشخصی برای کاهش قیمت مسکن نیست، گفت: بر این اساس، در فضای کلی اگر کسی امکان خرید دارد باید نیاز مصرفی خود را تامین کند و آن را به تعویق نیندازد.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  مرضیه ثمره‌حسینی ، همشهری آنلاین: طبق اعلام مرکز آمار ایران، تورم بازار مسکن تهران در آبان‌ماه ۱۴۰۱ حدود ۵ درصد بیشتر شد.

در آبان‌ماه امسال قیمت مسکن در همه شاخص‌های تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه با افزایش همراه شد.

بر این اساس، متوسط وزنی و حسابی قیمت آپارتمان‌های مسکونی در شهر تهران در ماهی که گذشت، به ترتیب ۴۷ میلیون و ۹۳۸ هزار تومان و ۴۶ میلیون و ۱۶ هزار تومان بود.

رشد متناسب با تورم قیمت‌ها در بازار مسکن

یک کارشناس بازار مسکن درباره تورم گفت: مسکن بخشی از مجموعه اقتصاد کلان کشور است و حرکتش هم متناسب با وضعیت اقتصادی کشور است.

میثم مهرپور ادامه داد: در اقتصاد ما، مسکن به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده و یکی از ویژگی‌های کالاهای سرمایه‌ای این است که علاوه بر تورم سالیانه‌ای که با آن مواجه هستیم ممکن است. هر از چند گاهی دچار جهش و شوک قیمتی شوند؛

مهرپور با اشاره به شوک قیمت‌ها در بازار مسکن از سال ۹۷ به بعد گفت: این عدم افزایش قیمت مسکن در سال‌های ۹۲-۹۷ باعث شد به یکباره شوک شدیدتری بعد از سال ۹۷ داشته باشیم.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه جهش قیمت زمانی است که شما بگویید به یکباره قیمت مسکن ۴ یا ۵ برابر بشود، افزود: در سال‌های گذشته ما شاهد جهش قیمت در بخش مسکن بوده‌ایم. ولی الان شاهد رشد ۴۰ تا ۵۰ درصدی هستیم. که با تخفیف می‌شود گفت متناسب با نرخ تورم است.

عوامل اثرگذار بر افزایش قیمت

بازار مسکن در ایران در رکود تورمی به سر می‌برد. معاملات در این بخش افت قابل توجهی داشته است.

 دولت درباره عوامل بروز تورم در این بخش گفت: همانطور که گفته شد، عامل اصلی افزایش قیمت مسکن تحت تاثیر شرایط کلان اقتصادی است؛ یعنی آن تورم ساختاری که در کشور وجود دارد. شرایط اقتصادی کلی کشور باعث شده است. مسکن به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شود.

وی بیان کرد: تا اواسط دهه ۹۰ هزینه ساخت هر متر منزل مسکونی کمتر از یک میلیون تومان بود. اما الان این قیمت حداقل به ۸ میلیون تومان رسیده است.

این کارشناس مسکن ادامه داد: مجموع اینها در کنار وضعیت کلان اقتصادی باعث شده است. دیگر در ایران پدیده‌ای تحت عنوان مسکن ارزان‌قیمت عملا وجود خارجی نداشته باشد.

مهرپور ادامه داد: درواقع اقدامات دولت و مجموعه حاکمیتی که مسکن عرضه می‌کنند. متناسب با تقاضای مصرف‌کننده نیست بلکه صرفا تعداد مسکن‌های ساخته‌شده بیشتر می‌شود.

مسکن گران‌تر می‌شود؟

در حال حاضر متاثر از افزایش قیمت زمین و هزینه‌های ساخت و ساز و همچنین صعود قیمت ارز، سطح انتظارات تورمی در این بخش رو به بالاست.

 این کارشناس درباره دورنمای بازار گفت: راهکار اصلی برای کنترل بازار  این است. که مسکن از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود. هیچ‌کس (فرد حقیقی یا حقوقی) منابع ریالی مازاد خود را به سمت سرمایه‌گذاری این بخش  نبرد.

تنها اینگونه می‌شود به آینده بخش مسکن امیدوار بود. اما اگر این اتفاق نیفتد به صِرف افزایش ساخت نمی‌شود، گفت که افزایش قیمت  متوقف می‌شود.

مهرپور با بیان اینکه تا اتفاق مهمی در شرایط کلان اقتصادی نیفتد. دلیل منطقی و مشخصی برای کاهش قیمت  نیست. افزود: بر این اساس، در فضای کلی اگر کسی امکان خرید دارد. باید نیاز مصرفی خود را تامین کند. آن را به تعویق نیندازد.

چون فضای کلی به نحوی است. که طبیعتا رشد قیمت  صعودی است.اگر به لحاظ تاریخ اقتصادی در ایران هم بررسی کنیم می‌بینیم. که با توجه به شرایط کلی اقتصاد، قیمت مسکن ارزان نمی‌شود.

بروزترین اخبار و رویدادهای ایران و جهان در نوین اکسپو دنبال کنید.

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: