وبلاگ

پیش بینی قیمت طلا و سکه،دلار،بورس ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۱

قیمت طلا و سکه در آخرین هفته بهمن‌ماه همواره افزایشی بود. این افزایش قیمت روز پنجشنبه 27 بهمن‌ماه باعث شد، تمام قطعات سکه یک کانال بالاتر بنشینند.
پیش بینی قیمت طلا و سکه،دلار،بورس 30 بهمن‌ماه 1401

پیش بینی قیمت طلا و سکه ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ / اهرم رشد بازار فعال می‌ماند؟

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  تجارت‌نیوز قیمت طلا و سکه در آخرین هفته بهمن‌ماه همچنان رشد داشت. حتی عرضه ربع ‌سکه در بورس کالا نیز نتوانست افسار قیمت فلز زرد را بکشد.

درست یک ماه پیش، پیش‌فروش ربع سکه شکست خورد اما دولت همچنان بر فروش سایر قطعات سکه با همان شیوه ربع‌ سکه‌ها تاکید داشت.

از ۲۴ دی‌ماه بانک مرکزی به بهانه کنترل قیمت سکه اقدام به عرضه ربع سکه در بورس کالا کرد.

این اقدام نه‌تنها نتوانست قیمت در بازار فلز زرد را کنترل کند، بلکه پرش‌های بیش از یک میلیون تومانی قیمت را در برخی روزها به همراه داشت.

هرچند که استقبال زیادی هم از این عرضه‌ها نشد و تا کنون تنها کمتر از نیمی از تمام سکه‌های در نظر گرفته شده به فروش رسیده است.

به نظر می‌رسد این سیاست بانک مرکزی چوب حراج به ذخایر طلای کشور بود تا مدیریت بازار.

رشد ۲۵ درصدی سکه امامی در بهمن

در یک‌ ماه گذشته قیمت سکه امامی ۲۵/۴۵ درصد رشد داشت. این مقدار رشد معادل افزایش پنج میلیون و ۵۹۸ هزار تومانی قیمت این قطعه از سکه در یک ماه گذشته است.

روند قیمت طلا و سکه تا آخرین ساعات معاملاتی روز پنجشنبه افزایشی بود و این صعود، تمرکز سرمایه‌گذاران به بازار سکه را بیشتر کرده است.

به اعتقاد معامله‌گران، روند قیمت طلا و سکه متاثر از افزایش قیمت دلار و اخباری که از مجامع بین المللی مخابره می‌شود، صعودی است. بررسی افزایش قیمت در بازار فلز زرد، با وجود افزایش پلکانی دلار طی هفته جاری نشان می‌دهد روند، میل به افزایش دارد.

این در حالی است که قیمت اونس طلا در لحظه نگارش این گزارش در محدوده ۱۸۳۵.۰۳ دلاری معامله شده است. باید در نظر داشت از میان دلار و انس جهانی طلا به عنوان فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت در بازار فلز زرد، طلا و سکه در بازارهای داخلی به روندهای افزایشی تمایل دارند.

هر چند که بانک مرکزی با قوت در حال حراج ذخایر طلای کشور است اما تجربه نشان داده، تا شرایط برای خریداران مساعد نباشد چنین طرح‌هایی جذابیتی برای معامله‌گران ندارد.

تمام قطعات سکه یک کانال بالا رفت

در آخرین هفته بهمن‌ماه قیمت سکه امامی در تمامی روزها روند صعودی داشت. روز پنجشنبه سکه امامی با افزایش یک میلیون و ۱۹۵ هزار تومانی، با قیمت ۲۷ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان معامله شد.

سکه بهار نیز یک کانال پیشروی کرد و با افزایش ۹۹۹ هزار تومانی، به قیمت ۲۵ میلیون و ۷۹۷ هزار تومان رسید. این قطعه از سکه در یک ماه گذشته ۲۷/۶۶ درصد رشد داشت. این مقدار معادل افزایش پنج میلیون و ۵۹۰ هزار تومانی قیمت این قطعه از سکه است.

نیم سکه ۳۰۰ هزار تومان گران شد. این مقدار افزایش قیمت این قطعه از سکه را در کانال ۱۵ میلیون تومانی نشاند. روز پنجشنبه نیم سکه با قیمت ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بازار معامله شد. ربع سکه ۳۵۰ هزار تومان گرانتر شد و وارد کانال قیمتی ۱۰ میلیون تومانی شد.

سکه گرمی که یک ماه‌ گذشته کمترین افزایش قیمت را در خانواده خود داشت، بدون تغییر قیمت و در همان کانال پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی معامله شد.

روز پنجشنبه ۲۷ بهمن‌ماه حباب تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی رشد داشت. این رشد باعث شد حباب سکه امامی به مرز هفت میلیون تومانی نزدیک شود. حباب قطعات سکه به تناسب افزایش قیمت، رشد داشتند.

روز پنجشنبه قیمت طلا  افزایشی بود. هر مثقال طلا ۱۴۸ هزار تومان گران شد. قیمت این مقدار طلا در این روز از نیمه کانال ۹ میلیون تومانی گذشت و با نرخ  ۹ میلیون و ۵۳۶ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار با قیمت دو میلیون و ۲۱۵ هزار تومان معامله شد و افزایش قیمت ۳۴ هزار تومانی داشت. طلای دست دوم هم ۳۳ هزار تومان گرانتر شد و با قیمت دو میلیون و ۱۷۲ هزار تومان رسید.

پیش بینی قیمت دلار ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ / دلار تهران در منگنه بازارهای همسایه

 

قیمت دلار دیروز نیز افزایش داشت. این رشد قیمت در تمام روزهای آخرین هفته بهمن‌ماه پایدار بود. با وجود تلاش‌های نهاد پولی کشور برای ثبات در قیمت ارز، اما در یک ماه بهمن این اسکناس آمریکایی بیش از ۱۱ درصد رشد قیمت داشته است.

قیمت دلار در آخرین هفته بهمن‌ماه گران‌تر شد. این اسکناس آمریکایی در آخرین معامله نقدی روز پنجشنبه به پله هفتم کانال ۴۰ هزار تومانی رسید.

در یک ماه‌ گذشته‌، یعنی از آخرین هفته دی‌ماه تا ۲۷ بهمن‌ماه، قیمت دلار ۱۱/۳۱ درصد رشد داشته است. این مقدار رشد قیمت، معادل افزایش چهار هزار و ۸۲۰ تومانی قیمت دلار در یک ماهه بهمن‌ است.

تحلیلگران بازار معتقدند نهاد پولی کشور،‌ طی بیش از ۴۰ روزی که فرزین سکان بانک مرکزی را در دست گرفته است، تلاش زیادی کرده تا قیمت را در کف کانال ۴۰ هزار تومانی نگه دارد. آنها می‌گویند اما قیمت دلار بدون توجه به حرف‌درمانی راه خود را رفته و از زور و دستور پیروی نمی‌کند.

سیگنال بی‌ثمر رئیسی برای دلار

از روز یکشنبه هفته گذشته که بازارهای مالی شروع به کار کردند قیمت دلار افزایشی بود. این روند صعودی با صحبت‌های فرزین و وعده خبرهای خوب از سفر رئیسی به چین نیز، نه تنها کاهش نداشت حتی در روند با ثبات نیز طی نشد. به طوری که این اسکناس آمریکایی در آخرین هفته بهمن‌ماه، هر روز در کانال ۴۰ هزار تومانی یک پله بالا رفت.

هرچند تحلیلگران بازار، روند فعلی قیمت دلار را با وجود تورم بیش از ۵۰ درصدی، قابل توجه نمی‌دانند و معتقدند بازارساز با ابزارهای کنترلی، اقدام به مهار نرخ ارز کرده است؛ ابزارهایی که به نظر می‌رسد یکی از مهمترین آنها را از دست داده‌ایم! برجام که فعلا در کماست.

به نظر می‌رسد نهاد پولی کشور قصد داشت با سفر رئیسی به چین امید تازه‌ای به بازار تزریق کند اما این سیگنال بی‌اثر بود.

با بالا گرفتن تنش‌های سیاسی در عرصه بین‌المللی علیه ایران، بازارهای مالی و سرمایه‌ای در تب و تاب روند افزایشی و تردید معامله‌گران قرار گرفته است. در حال حاضر ایران در تنگنای مسائل بین‌المللی و تورم‌های داخلی گرفتار شده است.

 دلار در انتظار خبرهای خوش است

با توجه به روزهای پایانی سال برای بازار سرمایه که همسو با سیاست‌های بین المللی است، رشد شارپی را می‌توان متصور بود. برخی کارشناسان بازار نیز معتقدند قیمت دلار متاثر از نقدینگی و تورم داخلی، در مسیر صعودی قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد سیگنال‌های خبری، دیگر تاثیری در پایین‌ آوردن قیمت ندارد و بازار ارز، چشم‌انتظار اخباری واقعی و با اثرپذیری بالاست تا دست پایین را بگیرد.

روز چهارشنبه درهم به کانال ۱۳ هزار تومانی ورود کرد. تحلیلگران ارزی معتقدند نرخ حواله درهم این روزها بیشترین نقش را در جریان قیمتی دلار دارد. روز گذشته نیز قیمت درهم در نیمه کانال ۱۳ هزار تومان باز شد اما در ادامه روز کمی کاهش داشت و با قیمت ۱۳ هزار و ۴۶۰ تومان معامله شد.

برخی فعالان بازار مدعی بودند امارات متحده عربی پس از سفر دو هفته قبل معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا، سخت‌گیری برای حواله درهم به ایران را بیشتر کرده و به همین دلیل درهم در تهران ترمز بریده است.

فعالان بازار از افزایش احتیاط صرافی‌ها و بانک‌های بزرگ برای کار با مشتریان ایرانی می‌گفتند که برخی از آنها حتی به طور کامل کار با ایرانیان را متوقف کرده‌اند.

به نظر می‌رسد تأثیر اقدامات آمریکا در جهت بستن دست ایران از بازار دبی و عراق  باعث شده قیمت دلار صعودی شود.

بی‌مهری بازارهای همسایه به بازار تهران

در دومین هفته بهمن‌ماه سختگیری ورود دلار از عراق به ایران مطرح شد. شایعاتی نیز از ممانعت طالبان برای ورود دلار به ایران در هفته سوم بهمن ماه سر زبان‌ها افتاد. این در حالی است که برخی شرکت‌های پوششی که برای دورزدن تحریم‌ها در کشورهای همسایه فعال بودند نیز با مشکلاتی مواجه شدند.

به نظر می‌رسد حلقه فعالیت‌های تجاری برای ایران در حال تنگ شدن است و نمود بارز این موضوع در بازار ارز خود را به رخ می‌کشد.

روز پنجشنبه ۲۸ بهمن‌ماه سیگنال بازارهای موازی برای دلار تهران در بازار معاملات آزاد افزایشی بود و قیمت دلار در سلیمانیه افزایش داشت. گفته می‌شود با فشار آمریکا دسترسی ایرانیان به دلار در عراق دشوار شده و دلیل دیگر رشد قیمت‌ها می تواند همین موضوع باشد.

روز پنجشنبه دلار سلیمانیه به قیمت ۴۷ هزار و ۲۵۰ تومان رسید و دلار هرات نیز با نرخ ۴۶ هزار و ۶۳۰ تومان معامله شد. فعلا دلار تهران در بازار آزاد پرچمدار بازارهای موازی است.

پیش‌ بینی بورس هفته اول اسفند (اینفوگرافیک)

شاخص کل بورس تهران در هفته‌ای که گذشت، افت بیش از دو درصدی داشت. کارشناسان در گفتگو با تجارت‌نیوز معاملات هفته آینده‌ بورس را پیش‌بینی کرده‌اند.

شاخص کل بورس برخلاف هفته اخیر روند نزولی تجربه کرد. شاخص کل بورس تهران هفته اخیر روی عدد یک میلیون و ۵۵۸ هزار واحدی بود و این هفته به یک میلیون و ۵۲۴ هزار واحدی رسید و افت ۲٫۲ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد.

در سوی دیگر بازار نیز شاخص هم‌وزن همسو با شاخص کل بورس حرکت کرد و افت ۲٫۲ درصدی داشت. همچنین شاخص فرابورس به رسیدن به ارتفاع ۱۹ هزار و ۹۱۳ واحدی، کاهش ۱٫۸ درصدی را ثبت کرد.

این هفته نیز همانند هفته اخیر شاهد خروج نقدینگی در چهار روز کاری بودیم و طبق این موضوع روز یکشنبه ۳۶۱ میلیارد تومان، روز دوشنبه ۱۷۴ میلیارد تومان، روز سه‌شنبه ۵۰۴ میلیارد تومان و روز چهارشنبه ۳۵۸ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد. در نهایت این هفته هزار و ۳۹۷ میلیارد تومان خروج نقدینگی حقیقی از بازار سرمایه ثبت شد.

پیش بینی بورس

در هفته اخیر شاخص کل بورس روند نزولی داشت و به همین واسطه کارشناسان عقیده دارند که مسیر شاخص در هفته آینده چندان مثبت نخواهد بود. تنها شاخص کل مسیری متعادل را طی می‌کند و صنعتی نیز نمی‌تواند پیشتاز معاملات باشد؛ تنها برخی از تک‌ سهم‌ها روند مثبتی تجربه خواهند کرد.

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: