وبلاگ

قیمت دلار، طلا و سکه امروز ۲۱ آبان ۱۴۰۲

پیش بینی قیمت دلار، طلا و سکه
قیمت دلار، طلا و سکه امروز ۲۱ آبان ۱۴۰۲

قیمت دلار، طلا و سکه

قیمت دلار روز گذشته با نوسان محدود ۵۰ تومانی در کانال ۵۱ هزار تومانی معامله شد. این اسکناس با قیمت ۵۱ هزار و ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان، نخستین روز هفته را پشت‌سر گذاشت. گفته می‌شود معامله‌گران از هفته گذشته چشم‌انتظار سخنرانی سید‌حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان بودند. این مصاحبه بعد از ظهر روز گذشته برگزار شد؛ اما به نظر می‌رسد که ان سخنرانی تاثیری در بازار ارز نداشت چون قیمت دلار امروز ۲۱ آبان ماه تغییری نداشت و مانند رور گذشته بود.

سفر رئیس جمهور به عربستان فاز انتظار به بازارهای مالی داده بود به خصوص که این سفر بعد از ۱۱ سال روابط نامساعد سیاسی بین دو کشور، برگزار شد.

با این وجود اما کارشناسان اقتصادی معتقدند اثر اخبار سیاسی بر بازارهای مالی کوتاه‌مدت و موقتی است. آنها معتقدند درست است که دلار با سیگنال جنگ حماس و اسرائیل به کریدور بالاتر راه یافته است، اما اگر سیاست‌ اقتصادی کشور انبساطی نبود، قیمت دلار به واسطه اثرپذیری بالا از ریسک‌های سیستماتیک تا محدوده ۶۰ هزار تومانی هم بالا می‌رفت.

باید توجه داشت هرچند مساله سفر دیپلماتیک رئیس جمهور به سیاست‌گذار فرصت بیشتری برای ثبات قیمت دلار داد، اما مساله اصلی که کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند می‌تواند شرایط اقتصادی کشور را بهبود ببخشد مساله توافق برجام است. در ماه‌های گذشته، موضوع توافق موقت و مذاکرات با واسطه ایران و آمریکا، امیدی برای بهبود شرایط سیاسی و اقتصادی بود؛ اما با وجود درگیری‌های منطقه بعید به نظر می‌رسد توافقی در چشم‌انداز نزدیک وجود داشته باشد.

روز گذشته قیمت دلار در بازارهای همسایه نوسان محدودی داشت. دلار هرات با قیمت ۵۱ هزار و ۱۵۰ تومان معامله شد و دلار سلیمانیه روی قیمت ۵۰هزار ۴۷۰ تومان ایستاد.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز شنبه ۲۰ آبان در سایت معاملات الکترونیکی ارز(ETS) اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۳۹۴ تومان عرضه شد و کاهش سه تومانی داشت. دلار حواله نیز بدون تغییر و با رقم ۳۷ هزار و ۶۳۱ تومان عرضه شد. همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

امروز اسکناس یورو با رقم ۵۴ هزار و ۹۹۹ تومان معامله شد و افزایش ۸۰  تومانی داشت. قیمت اسکناس یورو در سایت معاملات الکترونیکی ارز(ETS) با رقم ۴۴ هزار و ۱۶۰ تومان تعیین شد و ۱۹۴ تومان ارزان شد. یوروی حواله نیز با رقم ۴۰ هزار و ۱۴۵ تومان قیمت‌گذاری شد و کاهش ۱۷۷ تومانی داشت.

روز گذشته درهم امارات با رقم ۱۴ هزار و ۵۰ تومانی معامله شد. در سایت معاملات الکترونیکی ارز (ETS) حواله درهم با رقم ۱۰ هزار و ۲۴۶ تومان عرضه شد. اسکناس درهم نیز با رقم ۱۱ هزار و ۲۷۱ تومان عرضه شد و تغییر قیمتی نداشت.

قیمت طلا و سکه امروز ۲۱ آبان ۱۴۰۲ / بازگشت سکه به کانال ۲۸ میلیون تومانی

قیمت طلا و سکه امروز روند کاهشی دارد و سکه به کانال ۲۸ میلیون تومان بازگشته است. امروز دلار قیمت ثابتی دارد و انس کاهشی است.

امروز یکشنبه ۲۱ آبان، تا لحظه تنظیم این خبر قیمت طلا و سکه روند کاهشی دارد. قیمت طلا همچنان در محدوده قیمتی دو میلیون و ۴۰۰ هزار تومان روند نزولی را تجربه می‌کند. قیمت سکه امامی نیز به کانال ۲۸ میلیون تومانی رفته است. برخی قطعات سکه اما تغییری نسبت به آخرین نرخ روز گذشته نداشته‌اند.

امروز قیمت دلار تغییر خاصی نسبت به روز گذشته نکرده است. اما انس با وجود تعطیلی بازارهای جهانی بر اساس اعلام برخی منابع روند نزولی دارد و با ۱٫۰۶ درصد افت به حدود ۱۹۳۸ هزار دلار رسیده است.

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

در بازار داخلی، نرخ طلا در لحظه تنظیم این خبر، با حدود دو هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته، دو میلیون و ۴۲۱ هزار و ۳۰۰ تومان معامله می‌شود.  روز شنبه در همین ساعات طلای ۱۸ عیار، حدود دو میلیون و ۴۳۶ هزار تومان قیمت داشت.

آخرین نرخ نقدی سکه امامی نیز در لحظه تنظیم این خبر کاهشی و ۲۸ میلیون و ۹۹۸ هزار تومان است؛ حدود ۵۰ هزار تومان کمتر از آخرین نرخ روز گذشته. دیروز هم سکه تمام، رفت و برگشتی را به کانال ۲۸ میلیون تومان تجربه کرد و در همین ساعات، در حدود ۲۹ میلیون و ۹۳ هزار تومان معامله می‌شد.

اما نرخ نقدی سکه بهار آزادی، با ۹۰ هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ روز گذشته، حدود ۲۵ میلیون و ۵۰۶ هزار تومان معامله می‌شود. دیروز در همین ساعات، سکه بهار آزادی در حدود ۲۵ میلیون و ۵۹۶ هزار تومان قیمت داشت.

بر این اساس، حباب سکه امامی امروز با حدود ۱۳۳ هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته، به پنج میلیون و ۵۰۸ هزار تومان رسیده است. حباب سکه بهار آزادی نیز با حدود ۱۷۴ هزار تومان افزایش، امروز به حدود دو میلیون و ۹ هزار تومان رسیده است.

قیمت و حباب انواع سکه

همچنین در دومین روز هفته، نیم سکه بدون تغییر نسبت به آخرین نرخ دیروز، با قیمت ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود. روز گذشته در همین ساعات، نیم‌ سکه ۵۰ هزار تومان ارزان‌تر بود. حباب نیم سکه اما با ۲۸ هزار تومان کاهش، به سه میلیون و ۵۶۲ هزار تومان رسیده است.

همچنین امروز ربع سکه، بدون تغییر نسبت به آخرین نرخ روز گذشته با نرخ ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان داد و ستد می‌شود. دیروز در همین ساعات ربع سکه ۵۰ هزار تومان گران‌تر بود. حباب ربع سکه اما با ۱۶ هزار تومان کاهش، به چهار میلیون و ۴۲۷ هزار تومان رسیده.

در این میان، سکه گرمی بدون تغییر نسبت به روز گذشته، با قیمت پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان معامله می‌شود. حباب این سکه اما سه هزار تومان کاهش داشته و دو میلیون و ۸۶۴ هزار تومان است.

اما هر مثقال طلا با شش هزار تومان کاهش نسبت به آخرین نرخ دیروز، با قیمت ۱۰ میلیون و ۴۸۸ هزار تومان معامله می‌شود. روز گذشته در همین ساعات هر مثقال طلا ۱۰ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان معامله می‌شد.

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه

در شرایطی که در بازار ارز آرامش نسبی برقرار است و نرخ انس هم روند کاهشی دارد، این روزها قیمت طلا و سکه نیز در مسیر نزولی است. فعالان بازار طلا همچنین از رکود ادامه‌‌دار در این بازار می‌گویند.

در همین راستا علی صادقین کارشناس اقتصادی با اشاره به روند کاهشی قیمت طلای جهانی به تجارت‌نیوز گفت: «قیمت طلا و سکه همگرایی بالایی با دلار دارد. با توجه به انتظار بازار برای گذر از تنش منطقه، بازار فلز زرد با قیمت دلار همراه شده است. در حال حاضر بازار فلز زرد به مسیر اصلی خود برگشته و تاثیر اخبار خنثی شده است. بنابراین انتظار افزایش یا کاهش شدید و معناداری در بازار وجود ندارد.»

پیش بینی قیمت دلار ۲۲ آبان ۱۴۰۲ / حبس دلار با لیدری سیاست‌گذار

قیمت دلار امروز همچنان در منطقه خاکستری ۵۱ هزار تومانی نوسان داشت. در حالی که تلاش بازارساز فریز قیمت دلار در کانال مذکور است، برخی معامله‌گران مدعی هستند که بازار در حال پیشخور کردن اخبار سیاسی روزهای آینده است که کار سیاست‌گذار را سخت خواهد کرد.

روند الاکلنگی قیمت دلار امروز نیز برقرار بود. این اسکناس از هفته گذشته در کانال ۵۱ هزار تومانی نوسان دارد و امروز نیز همانند روز گذشته با کاهش محدود ۵۰ تومانی با قیمت ۵۱ هزار و ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان معامله شد.

معامله‌گران، همچنان سیاست‌گذار را یکه‌تاز بازار ارز می‌دانند. آنها از هفته گذشته نوسانات محدود قیمت دلار در کریدور مذکور را پیش‌بینی کرده بودند؛ اینکه سیاست‌گذار با سیاست‌های انقباضی سعی در مدیریت ریسک‌های سیستماتیک ناشی از درگیری در منطقه دارد.

معاملات امروز بازار ارز حاکی از تمایل معامله‌گران به خرید بود تا فروش؛ فعالان این بازار در روزهای اخیر ترجیح می‌دهند صبر کنند تا برخی اخبار سیاسی وضوح بیشتری بگیرد.

گفتنی است بعد از ظهر دیروز سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان در دومین سخنرانی خود بعد از جنگ، سیگنال خاصی به بازارهای مالی نداد. وی دیروز تاکید کرد که إسرائیل از این سخنرانی‌ها چیزی از آینده دستگیرش نخواهد شد و بهتر است به فکر عرصه‌های درگیری باشد.

دورشدن از توافق در سایه جنگ

در همین راستا علی طباطبایی کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در حال حاضر سیاست بانک مرکزی جمع‌آوری نرخ‌های متعدد از بازار و نزدیکی قیمت دلار نیما و مبادله‌ای به یکدیگر است به تجارت‌نیوز گفت: «با توجه به اینکه در یک ماه گذشته موضوع درگیری در منطقه خاورمیانه، مهمترین سیگنال را برای افزایش قیمت به بازارهای مالی ‌داد؛ فعلا متغیر اصلی شدت و افت این رخداد در قیمت دلار است.»

وی مساله توافق هسته‌ای را عاملی مهم برای ثبات قیمت بازارهای مالی عنوان کرد و گفت: «با وجود جنگ منطقه فعلا احتمال توافق در بازارها کم است. این در حالی است که حتی تغییر استراتژی بنگاه‌های اقتصادی نیز در رابطه با وقوع توافق در بازارها مشاهده نمی‌شود.»

وی در خصوص روند قیمت دلار تا پایان سال گفت: «با توجه به تصمیمات اخیر بانک مرکزی، افزایش قیمت دلار را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی نمی‌کنم. هر چند کاهش شدید قیمت دلار را نیز نخواهیم داشت. به نظر می‌رسد محدوده قیمتی فعلی برای این اسکناس پایدار باشد.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به موضوع تورم و افزایش تقاضا برای واردات در ماه‌های پایانی سال خاطرنشان کرد: «با توجه به مولفه‌های اقتصادی در هر صورت روند قیمت دلار صعودی است و این اسکناس در کانال‌های قیمتی بالاتری تا پایان سال‌جاری قرار می‌گیرد.»

از بازار چه خبر؟

تحلیلگران بازار ارز محدوده ۵۰ تا ۵۳ هزار تومانی را سقف و کف حمایت و مقاومت دلار می‌دانند. آنها معتقدند جنگ میان حماس و اسرائیل هر آرایشی که بگیرد بازار ارز واکنش مستقیمی به آن نشان می‌دهد. در صورت توافق و پایان درگیری قیمت دلار به کف کانال ۵۰ هزار تومانی برمی‌گردد و در صورت شدت یافتن درگیری، دلار سقف مقاومت ۵۳ هزار تومانی را خواهد شکست.

تحلیلگران بازارهای مالی سقف نوسان قیمت دلار را کوتاهتر از هفته‌های گذشته می‌دانند. آنها می‌گویند قیمت در محدوده‌ای مشخص به نفع نوسان‌گیران است. این افراد در حمایت می‌خرد و در مقاومت می‌فروشد و این عمل را در طول روز چندین بار انجام می‌دهد.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی بزرگترین نوسان‌گیر بازار ارز را سیاست‌گذار می‌دانند که از همین افت و خیزهای محدود بازار ارز سود می‌گیرند.

گفتنی است امروز قیمت دلار در بازارهای مجاور کاهش داشت. در روز جاری قیمت دلار سلیمانیه با کاهش ۲۰۰ تومانی روی قیمت ۵۰ هزار ۲۷۰ تومان ایستاد. دلار هرات نیز کاهش ۹۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۱ هزار و ۵۰ تومان معامله شد. درهم امارات نیز با ۱۰ تومان افزایش با قیمت ۱۴ هزار و ۶۰ تومان معامله شد.

منبع:تجارت نیوز

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید.

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: