وبلاگ

پیش بینی بورس،قیمت دلار،طلا و سکه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

قیمت طلا و سکه 29 مرداد 1402 / سکه گرمی، ۵ میلیونی شد
پیش بینی بورس،قیمت دلار،طلا و سکه 29 مرداد 1402

قیمت دلار ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ / دلار به پیشواز کدام کانال می‌رود؟

اخبار مساعد سیاسی هفته پایانی مرداد را به کام افزایشی‌های بازار ارز تلخ کرد و قیمت دلار با بازدهی منفی بسته شد. آیا سیاستگذار قدرت حفظ این اسکناس، در کانال ۴۸ هزار تومانی را دارد؟

به گزارش نوین اکسپو به نقل  تجارت‌نیوز در آخرین روز هفته گذشته قیمت دلار به کانال ۴۸ هزار تومانی برگشت و کاهشی در حدود ۵۰۰ تومان داشت. طی هفته پایانی مرداد، اخبار مربوط به آزادسازی منابع ارزی ایران و زندانیان دوتابعیتی اسکناس آمریکایی را در مسیر نزولی قرار داد؛ اما کارشناسان اقتصادی همواره معتقدند بازار، اثر اخبار مذکور را پیشخور کرده است.

در آخرین روز هفته پیش، اخبار مربوط به سفر وزیر امور خارجه ایران به عربستان در صدر توجه معامله‌گران بازار ارز بود. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی سیاست تنش‌زدایی ایران و عربستان از سال گذشته جایگزین موضوع برجام برای اثر کاهشی در بازارهای مالی شده است.

قیمت نرخ‌های مختلف

روز پنجشنبه در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار با قیمت ۴۱ هزار و ۳۲۰ تومان عرضه شد و کاهش سه تومانی داشت. دلار حواله نیز با همین مقدار کاهش با قیمت ۳۷ هزار و ۵۶۴ تومان عرضه شد.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین روز کاری هفته گذشته اسکناس یورو با رقم ۵۳ هزار و ۳۲۵ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با افزایش ۱۹ تومانی به قیمت ۴۵ هزار و ۱۵۳ تومان رسید. یوروی حواله نیز با ۱۷ تومان افزایش با رقم ۴۱ هزار و ۴۸ تومان عرضه شد.

درهم امارات در آخرین معامله روز پنجشنبه با قیمت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی قیمت حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۲۸ تومان مبادله شد و کاهش یک تومانی داشت. اسکناس درهم نیز با همین مقدار افزایش با رقم ۱۱ هزار و ۲۵۱ تومان عرضه شد.

قیمت طلا و سکه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ / سکه گرمی، ۵ میلیونی شد

قیمت طلا و سکه 29 مرداد 1402

امروز قیمت طلا و سکه وارد کانال پایین‌تر شد. بازار سکه که هفته گذشته در بیشتر قطعات به کانال پایین‌تر سقوط کرده بود، در روزهای پایانی مرداد در کانال‌های قیمتی جدید تثبیت شد. به اعتقاد معامله‌گران روزهای پایانی ماه جاری به شرایط رکودی بازار طلا دامن زده است.

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت طلا و سکه امروز در روند کاهشی شروع به کار کرد. افت قیمت در بازار طلا شارپی نبود و از کاهش محدود قیمت دلار تبعیت کرد. در روز جاری به طور میانگین، قیمت در خانواده سکه‌ها کاهشی ۱۰۰ هزار تومانی داشت. هر مثقال طلا نیز در کانال ۹ میلیونی معامله شد.

برخی معامله‌گران دلیل کاهش امروز بازار فلز زرد را روزهای پایانی ماه دانستند. به اعتقاد آنها در روزهای پایانی هر ماه نقدینگی کمتری وجود دارد و بازیگران بزرگ این بازار نیز مشغول حساب و کتاب ماهیانه خود هستند و معاملات در کمترین مقدار خود قرار می‌گیرند.

تثبیت قیمت سکه در کانال پایین‌تر 

امروز ۲۸ مرداد قیمت سکه امامی با رقم ۲۷ میلیون و ۷۸۷ هزار تومان مبادله شد و با افت ۱۹۲ هزار تومانی بیشترین مقدار کاهش قیمت را در خانواده سکه‌ها داشت. قیمت سکه بهار کاهش ۹۲ هزار تومانی داشت. این قطعه با این مقدار کاهش با رقم ۲۴ میلیون و ۸۸۸ هزار تومان مبادله شد.

امروز نیم‌‌ و ربع سکه هر یک کاهش ۱۰۰ هزار تومانی داشتند. این قطعات به ترتیب با قیمت ۱۴ میلیون و ۸۵۰ و ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان مبادله شدند. در روز جاری سکه گرمی با کاهش ۵۰ هزار تومانی به کانال ۵ میلیونی برگشت و با قیمت پنج میلیون و ۹۵۰ هزار تومان مبادله شد.

روند نامتوازن حباب در بازار سکه‌ها

امروز قیمت طلا نیز کاهش داشت. مثقال طلا در کانال ۹ میلیون تومانی ماند. این مقدار طلا با قیمت ۹ میلیون و ۹۴۵ هزار تومان معامله شد و کاهش ۳۶ هزار تومانی داشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۲۹۶ هزار تومان معامله شد و با کاهش هشت هزار تومانی در کانال دو میلیونی یک پله عقب‌نشینی کرد. امروز طلای دست دوم به قیمت دو میلیون  ۲۶۵ هزار تومان رسید.

امروز حباب سکه‌ در تمام قطعات روند یکدستی نداشت. حباب سکه امامی و بهار افزایشی در حدود ۶۵ هزار تومانی داشتند. سایر قطعات سکه نیز کاهش حباب داشتند. ربع سکه با کاهش ۶۳ هزارتومانی بیشترین مقدار تخلیه حباب را داشت. و حباب ربع سکه ۶۲ هزار تومان و سکه گرمی ۳۱ هزار تومان کاهش داشتند.

پیش بینی بورس یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ / خودرو از قیمت‌گذاری دستوری خارج می‌شود؟

پیش بینی بورس یکشنبه 29 مرداد 1402

بازار سهام آخرین شنبه از مردادماه را مثل هفته گذشته با چهره‌ای منفی آغاز کرد. فشار فروشندگان از ابتدای معاملات آغاز شد. اسکناس آمریکایی با از دست دادن کریدور ۴۹ هزار تومانی به محدوده‌ ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان برگشت. همین امر سبب شد تا بورس نیز طبق معمول رفتار دلار را تقلید کند و روند نزولی خود را شدت بخشد.

معاملات بورس نخستین روز هفته به گونه‌ای بسته شد که شاخص کل، در جهت روز پایانی هفته گذشته حرکت کرد. به طوری که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت ۱۶ هزار و ۶۱ واحدی که معادل ۰٫۸۱ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات شنبه در سطح یک میلیون و ۹۵۷ هزار واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد اما سرعت نزول آن بیشتر بود. به این ترتیب نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار طی معاملات روز ابتدایی هفته با کاهش ۱٫۱۵ درصدی به سطح ۶۷۷ هزار و ۵۵ واحدی رسید.

کارشناسان معتقدند گام منفی شاخص کل در واکنش به کاهش ارزش اسکناس آمریکایی در برابر ریال بود. اواخر هفته گذشته دیدار وزیر خارجه با بن‌سلمان باعث شد تا اسکناس آمریکایی گارد نزولی به خود گیرد.

بورس تهران زیر ذره‌بین آمار و ارقام 

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات شنبه را ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را سه هزار و ۸۲۷ میلیارد تومان نشان می‌دهد. لازم به ذکر است این رقم کمترین عدد در هشت ماه گذشته است.

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز ابتدایی هفته حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس، خبر از خروج ۵۹۷ میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

زمزمه‌های خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری

مجمع فوق‌العاده ایران‌خودرو در راستای شفاف‌سازی در ارتباط با اطلاعیه اخیر هیات پذیرش بورس روز شنبه برگزار شد. هفته گذشته اعلام شد که ایران‌خودرو و سایپا تا ابتدای مرداد سال آینده جهت ابقا در تابلوی بورس و خروج از ماده ۱۴۱ فرصت دارند.

در متن این اطلاعیه ذکر شده است مطابق با قسمت «ج» بنده ۵ ماده ۴۱ دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس تهران، تا پایان تیرماه ۱۴۰۳، جهت ارائه صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۴۰۲ به شرکت‌های ایران خودرو و سایپا جهت خروج از شمولیت ماده ۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت فرصت داد.

آنچه در مجمع فوق‌العاده ایران‌خودرو برای سهامداران اهمیت داشت مطرح شدن زمزمه‌هایی از خروج خودرو از قیمت‌گذاری دستوری بود. در بخشی از صحبت‌های این جلسه مشخص شد گویا در برنامه هفتم توسعه کشور، بر سر بندی توافق شده تا این صنعت از قیمت‌گذاری دستوری خارج شود.

در بخشی از صحبت‌های مجمع فوق‌العاده ایران‌خودرو مطرح شد که در برنامه هفتم توسعه کشور، بر سر حکمی توافق شده تا قیمت‌گذاری دستوری از این صنعت برداشته شود و یا اینکه با بخش‌های مختلف سیاستگذاری و اثرگذار بر این موضوع مکاتبه شده و انتظار می‌رود که قدم‌های مثبتی در جهت حذف قیمت‌گذاری دستوری برداشته شود. در ادامه صحبت‌ها ذکر شد که مکاتباتی با سیاست‌گذاران حول این محور صورت گرفته و انتظار می‌رود قدم‌های مثبتی در این راستا برداشته شود.

با این حال مشخص نیست با وجود موضع‌گیری واضح شورای رقابت در هفته گذشته مبنی بر تداوم قیمت‌گذاری دستوری بر خودرو، این طرح چه زمانی و به چه شکل انجام شود. در جلسه روز ۲۱ مردادماه شورای رقابت (چهار روز پیش از انتشار خبر)، بازار تمامی خودروها از جمله خودروهای تولیدی، وارداتی و مونتاژی مهر انحصاری خورده است. این مهم بدین معناست که این سه دسته از خودروهای مشمول در زمره قیمت‌گذاری دستوری قرار می‌گیرند.

پیش بینی بورس یکشنبه

کارشناسان معتقدند افت اخیر بازار سهام باعث شده تا نمادهای زیادی به محدوده ارزندگی برسند. با این حال خروج‌های متوالی سرمایه حقیقی‌ها از بازار، موتور حرکتی آن را سرد و منجمد ساخته است. در چنین حالتی بازار سهام باید در محدوده‌های فعلی خود کف‌سازی معتبری انجام دهد تا به محض ورود پول و بالارفتن ارزش معاملات موج بعدی حرکت صعودی خود را آغاز کند.

بنابراین برای بازار یکشنبه به نظر می‌رسد قدرت فروشندگان کمتر از روز شنبه باشد و نمادهای بیشتری در محدوده تعادلی قرار بگیرند.

 

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: