وبلاگ

قیمت دلار،طلا و سکه امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۲

قیمت دلار که در آخرین روز هفته گذشته به کف کانال 48 هزار تومان رسیده بود، از این محدوده فاصله گرفت و افزایش یافت. سیگنال دلار به بازار سکه رسید و قیمت سکه کمی افزایشی شد.
قیمت دلار،طلا و سکه

قیمت دلار در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته به ۴۸ هزار و ۲۵۰ تومان رسید. اما امروز بازار روند افزایشی داشت و بازار کار خود را با دلار ۴۸ هزار و ۷۰۰ تومان آغاز کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار از روز پنج شنبه روند افزایشی به خود گرفت و از کف کانال ۴۸ هزار تومان فاصله گرفت. این در حالی است که دلار روز پنج شنبه به کف کانال ۴۸ هزار تومان رسیده بود و پیش‌بینی می‌شد با ادامه روند نزولی، این هفته وارد کانال ۴۷ هزار تومان شود.

به نظر می‌رسد که در میدان فردوسی جنگ بر سر قیمت دلار بالا گرفته و افزایشی‌ها و کاهشی‌های بازار هر کدام در تلاشند که نبض بازار را دست بگیرند و بازار را به سمت دلخواه خود ببرند. برای همین است که دلار یک روز به کف کانال ۴۸ هزار تومان می‌رسد و روز دیگر سقف همان کانال را حس می‌کند.

پیش از این هم معامله‌گران ارزی اعلام کرده بودند اگرچه دلار آماده کاهش قیمت است، اما برای ورود به کانال ۴۷ هزار تومانی راه دشواری در پیش رو دارد. دو مرز حمایتی در کانال ۴۸ هزار تومانی برای دلار وجود داشت؛ یکی دلار ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومانی و دیگری دلار ۴۸ هزار و ۳۰۰ تومانی.

دلار در روز پنج شنبه هر دوی این مرزها را از دست داد. اما بلافاصله کاهش قیمت خود را جبران کرد و دوباره افزایشی شد. کارشناسان اقتصادی می‌گویند علت کاهش قیمت دلار تلاش‌های بازارساز است که تلاش کرده قیمت را تحت هر شرایطی پایین نگه دارد اما ذات بازار صعودی است. به عبارتی در شرایط کنونی بازارساز در یک طرف تلاش می‌کند قیمت دلار را مهار کند و از سوی دیگر، بازار آزاد در تلاش است که خود را کمی بالا بکشد و به سمت کانال‌های بالاتر حرکت کند.

البته روند شاخص‌های اقتصاد و برخی از اخبار سیاسی هم در این میان بی‌تاثیر نبوده است. هفته گذشته گزارش بانک مرکزی منتشر شد. گزارشی که نشان می‌دهد سهم پول از نقدینگی ایران رکورد ۱۱ساله را شکسته است. همین مساله به تنهایی پرده از واقعیت اقتصاد ایران بر می‌دارد و مشخص می‌کند که احتمالا به زودی پول پر قدرتی وارد بازار می‌شود که می‌تواند بازارها به خصوص بازار ارز را تحت تاثیر قرار دهد.

کارشناسان اقتصادی هم پیش از این هشدار داده بودند که علیرغم تلاشهای بازارساز برای کنترل قیمت دلار، واقعیت اقتصاد ایران چیز دیگری است و بازار را به سمت دیگری هدایت می‌کند.

علاوه بر این خبر، تنش میان ایران و آمریکا بر سر موضوع نفت‌کش‌ها بالا گرفته و وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که یک گروه ضربت دریایی را به همراه یگانی از تفنگداران خود به خلیج فارس می‌‌فرستد. این عوامل هم به نظر می‌رسد که چشم‌انداز سیاسی ایران را مبهم کرده است و بازار را دچار شوک کرده است. حالا باید منتظر قدم بعدی بازار و بازارساز ماند.

قیمت طلا و سکه امروز ۳۱ تیر ماه

قیمت دلار که در آخرین روز هفته گذشته به کف کانال ۴۸ هزار تومان رسیده بود، از این محدوده فاصله گرفت و افزایش یافت. سیگنال دلار به بازار سکه رسید و قیمت سکه کمی افزایشی شد.

قیمت سکه در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته خود را به کف کانال ۲۷ میلیون نزدیک کرد و در آستانه ورود به کانال ۲۶ میلیون تومانی بود. اما امروز قیمت سکه افزایشی شد.

قیمت سکه امامی امروز ۳۱ تیر ماه به ۲۷ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه بهار آزادی هم به ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. قیمت نیم سکه ۱۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود و ربع سکه هم کار خود را با قیمت ۹ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان تمام کرد.

قیمت طلا هم به گرمی دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید. رقمی که نسبت به چند روز گذشته هیچ تغییری نداشت. این مساله نشان می‌دهد که قیمت سکه بیشتر از طلا تحت تاثیر قیمت دلار است. به عبارتی سکه در برابر نوسانات قیمت دلار واکنش بیشتری از خود نشان می‌دهد و طلا در برابر قیمت دلار مقاوم‌تر است.

پیش بینی قیمت طلا و سکه

اما قیمت سکه و طلا به چه سمتی می‌رود؟ پیش از این این گمانه مطرح شده بود که همزمان با شروع ماه محرم، تقاضا برای خرید سکه و طلا در بازار کمتر شود و قیمت‌ها کاهشی باشد. اگرچه فعالان بازار چنین ادعایی را رد کرده بودند اما تاکید داشتند که احتمال کاهش حباب سکه وجود دارد. اما همه آنها معتقدند که قیمت طلا و سکه را تقاضا مشخص نمی‌کند و آنچه در این میان تعیین‌کننده است قیمت دلار است.

در بازار ارز هم به نظر می‌رسد نوعی بلاتکلیفی در جریان است. از یک طرف بازارساز در تلاش است که قیمت‌ها را ثابت نگه دارد و از طرف دیگر، سیگنال‌های اقتصادی بیانگر رشد نقدینگی در بازار است. سیگنال‌های سیاسی موثر بر دلار هم چندان مثبت نیست و تنش میان ایران و آمریکا در خلیج فارس شدت گرفته است.

حالا معامله‌گران معتقدند که علاوه بر این اخبار موثر، باید کف و سقف قیمت دلار و طلا و سکه را هم رصد کرد. به گفته تحلیلگران اگر قیمت سکه به کمتر از ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد، احتمال ورود سکه به کانال ۲۶ میلیون تومان وجود دارد

اما اگر روند قیمت دلار افزایشی باشد و از مرز ۴۸ هزار و ۸۰۰ تومان بالا برود، احتمال رشد قیمت سکه وجود دارد و سکه به کانال ۲۸ میلیون نزدیک می‌شود. اما در مجموع فعالان، بازار را ثابت پیش بینی می‌کنند و انتظار نوسان غیرمنتظره‌ای را ندارند.

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: