علاقه‌مندان به اقتصاد ببینند/ فیلم های که علاقه‌مندان به اقتصاد باید تماشا کنند

ببینید: فیلم های با موضوع مالی و اقتصادی
علاقه‌مندان به اقتصاد ببینند/ فیلم های که علاقه‌مندان به اقتصاد باید تماشا کنند

دنیای مالی، در تمام تجسم‌هایش، اقتباس‌های سینمایی خوبی می‌سازد. مفاهیم تراژدی، کمدی، نبوغ، فاجعه، و رستگاری در بسیاری از فیلم های که هالیوود در مورد بازار و اقتصاد ساخته، یافت می‌شود.

۱۰ فیلم وال‌استریتی به خاطر خط داستانی مرتبط و تیتر جذاب آن‌ها انتخاب شده‌اند.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  اکوایران: در حالی که بیشتر فیلم های اقتصاد، چهره قشنگی از حرفه‌ای‌های بازار را نمایش نمی‌دهد، داستان‌های باورنکردنی افراط، ریسک‌پذیری، و البته طمع جذابیت سینمایی بالایی دارند. تماشای آنها به هر کسی که اهالی این بازار، کسانی به ورود به این حرفه فکر کرده یا تنها به آن علاقه دارند، شدیداً توصیه می‌شود.

۱۰ فیلم وال‌استریتی زیر، بدون ترتیب خاصی، به خاطر خط داستانی مرتبط با اقتصاد و بازار و البته، تیتر جذاب آن‌ها انتخاب شده‌اند.

۱٫ رکود بزرگ (The Big Short)

این فیلم بر اساس کتاب با داستانی «رکود بزرگ: درون دستگاه رستاخیز» نوشته مایکل لوئیس، زندگی چند تاجر باهوش را دنبال می‌کند. که قبل از هر کس دیگری از  بحران مالی سال‌های ۲۰۰۷-۲۰۰۸ شد، آگاه می‌شوند. این فیلم به دلیل ارائه توضیحات هوشمندانه، ساده  و اقتصاد در مورد ابزارهای مالی پیچیده، معروف شد.

۲٫ بربرها پشت دروازه (barbarians at the gate 1993)

این فیلم تلویزیونی محصول ۱۹۹۳ به تملک اهرمی پرداخته و بر اساس کتابی به همین نام است که در سال ۱۹۸۹ توسط برایان بارو و جان هلیار نوشته شد.

در حالی که فیلم در به تصویر کشیدن این رویداد واقعی از آزادی عمل به خرج دادند،

مخاطبان ممکن است از بی‌کفایتی و طمع مدیرعامل داستان و مذاکرات پشت‌پرده و دسیسه‌های پیرامون ماجرا سرگرم و شوکه شوند.

علاقه‌مندان به اقتصاد ببینند:

۳٫ روانی آمریکایی (۲۰۰۰ American Psycho)

این فیلم اقتباسی خشن و تأمل‌برانگیز از رمان تحسین شده برت ایستون الیس است.  که به پشت‌پرده بازار مالی می‌پردازد. کریستین بیل نقش مدیر ثروتمند یک بانک سرمایه‌گذاری با رازی تاریک و مرگبار را بازی می‌کند.

در حالی که در این فیلم اطلاعات کمی در مورد بازار ارائه می‌دهد. روانی آمریکایی دنیای سورئال طبقه نخبگان صنعت مالی و قطع ارتباط آنها با واقعیت را روشن به نمایش می‌گذارد.

۴٫ گِلِن‌گِری گلن راس (۱۹۹۲ Glengarry Glen Ross)

این اقتباس تحسین‌شده از نمایشنامه دیوید مَمِت برای سینماها، داستان تیمی از فروشندگان املاک ناچیز تمرکز را روایت می‌کند که اخلاقشان پس از سال‌ها کار برای شرکت بی‌وجدانشان کاملاً از بین رفته است.

این فیلم حرص و طمع و تاکتیک‌های پنهانی را نشان می‌دهد که بازاری‌ها ممکن است در معرض آن قرار بگیرند. این نشان‌دهنده فشار بی‌وقفه‌ای است که بر فروشندگان توسط مافوق آنها برای تحقق اهداف شرکت، وجود دارد.

در حالی که تمام بازیگران درجه یک هستند، اما سخنرانی انگیزشی «الک بالدوین» نقطه طلایی فیلم محسوب می‌شود.

این بهترین و بدترین جنبه‌های کار تحت استرس شدید در بازار مالی را افشا می‌کند.

۵٫ تاجر سرکش (Rogue Trader)

این فیلم داستان واقعی نیک لیسِن، تاجری را روایت می‌کند. که به تنهایی باعث ورشکستگی بانک برینگ (برینگ بنک)، دومین بانک با قدمت جهان شد.

لیسون که ستاره‌ای در حال ظهور در بازار سنگاپور بود، به همان سرعتی که رشد کرد، همان جور سقوط کرد و زیان‌های هنگفت مافوق خود را در حساب‌های مخفی، پنهان می‌کرد. اقدامات او در نهایت منجر به بزرگ‌ترین دادوستد شکست‌خورده شد.

فارغ از سرگرم‌کننده بودن فیلم، خود داستان لیسون درس بزرگی در مدیریت ریسک و نظارت مالی می‌آموزد.

علاقه‌مندان به اقتصاد ببینند:

۶٫ اماکن تجاری (Trading Places 1983)

در این اقتباس امروزی از داستان شاهزاده و گدا، ادی مورفی در نقش یک کلاهبردار خیابانی نشان توسط یک مدیرعامل فریب می‌خورد تا ناخواسته مدیر یک شرکت تجارت کالا شود. او ناخواسته جانشین یک مدیرعامل سرشناس می‌شود.

اگرچه دادوستدها نسبت به رشد شخصیت‌های داستان کم‌رنگ‌تر است، اما ۱۵ دقیقه پایانی فیلم حاوی نمایشی دقیق از یک جلسه دادوستد پرتنش است.

۷٫ گرگ وال‌استریت ( ۲۰۱۳ The Wolf of Wall Street)

این فیلم در ژانر بیوگرافی و به کارگردانی مارتین اسکورسیزی، ظهور و سقوط یک کلاهبردار معروف بازار سرمایه، جردن بلفورت را روایت می‌کند. لئوناردو دی کاپریو و جونا هیل بهترین بازی خودشان را در این فیلم به نمایش گذاشتند.

گرگ وال‌استریت بر اساس رویدادهای واقعی ساخته شده است. این فیلم با نگاهی منفی، به داستان شرکت استراتون اوکمونت، یک شرکت کارگزاری می‌پردازد که در اواخر دهه ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ با کلاهبرداری «بالا ببر و بفروش» در عرضه سهام شرکت‌های بزرگی نقش داشت.

۸٫ اتاق بخار (Boiler Room 2000)

با اینکه فیلم «بربرها پشت دروازه» در زرق‌وبرق اتاق هیئت‌مدیره شرکتی اتفاق جریان دارد، فیلم اتاق بخار، در پایین‌ترین پله نردبان شرکت، یعنی بخش بالا ببر و بفروش، اتفاق می‌افتد.

اصطلاح «بالا ببر و بفروش» به شرکت‌های بی‌پروایی اطلاق می‌شود که قیمت اوراق بهادار را با اظهارات گمراه‌کننده و گاه نادرست افزایش می‌دهند. آنها سپس اوراق خود را فروخته و سرمایه‌گذاران می‌مانند و سهامی که ارزشش در لحظه فرو ریخت.

اتاق دیگ بخار یک اثر غیرواقعی است، اما درد و رنجی که شرکت‌های بالا ببر و بفروش، بر قربانیان خود وارد می‌کنند، بسیار واقعی است.

۹٫ مارجین کال (۲۰۱۱ Margin Call)

شاید دقیق‌ترین فیلم لیست در حوزه بازار مالی، مارجین کال است. این فیلم در ۲۴ ساعت از فعالیت یک شرکت وال‌استریتی در آستانه سقوط را نشان می‌دهد.

مارجین کال تلاش زیادی نمی‌کند تا انزجار خود از ریسک‌های بی‌ملاحظه‌ای که برخی از بزرگ‌ترین بانک‌ها در آستانه بحران مالی سال ۲۰۰۸ اتخاذ کردند را مخفی کنند.

یکی از صحنه‌های تلخ در فیلم دو شخصیت اصلی را نشان می‌دهد که در مورد فاجعه پیش رو صحبت می‌کنند که نه تنها به شرکت آنها بلکه بر کل بازار و سرمایه‌گذاران ضربه سختی خواهد زد. در این حین، یک سرایدار بین آنها ایستاده و کاملاً از آنچه که می‌گذرد غافل است.

۱۰٫ وال‌استریت (۱۹۸۷ Wall Street)

یکی از فیلم‌های مالی که هر حرفه‌ای باید آن را تماشا کند، این فیلم کلاسیک الیور استون که برای نشان‌دادن افراط و عیاشی بازار مالی ساخته شد، ۳۰ سال پس از ساختش، ابزاری قدرتمند در دستان معامله‌گران و فعالان بازار است.

اگرچه فیلم وال‌استریت به ما در مورد خطرات معاملات داخلی (اینساید تریدینگ) هشدار می‌دهد،

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: