طرح سامان‌دهی تعطیلات رسمی کشور

تعطیلات جدید در تقویم ایرانیان؟
طرح سامان‌دهی تعطیلات رسمی کشور

طرح سامان‌دهی تعطیلات رسمی کشور چند سالی است که به یکی از بحث‌های مهم کشور تبدیل شده اما گویا تصویب و اجرای این طرح به احتمال زیاد جدی شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، طرح سامان‌دهی تعطیلات رسمی کشور چند سالی است که به یکی از بحث‌های مهم کشور تبدیل شده اما گویا تصویب و اجرای این طرح به احتمال زیاد جدی شده است.

طرحی که هدف آن افزایش تعطیلات رسمی کشور به دو روز است تا به گفته طراحانش علاوه بر افزایش تعطیلات متناسب با استانداردهای جهانی، روزهای تعطیلش نیز مطابق با دیگر کشورهای جهان باشد. ازهمین رو چند سالی است نمایندگان مجلس برای سامان بخشیدن به مبحث تعطیلات طرح‌هایی را ارائه کرده‌اند.

آنچه در این طرح‌ها تاکنون محل اختلاف بوده روزهای تعیین شده برای افزایش تعطیلات است. در آخرین پیشنهادها و طرح‌ها در نهایت کمیسیون اجتماعی مجلس با تعطیلی شنبه‌ها به جای پنج‌شنبه‌ها موافقت کرد.

دراین بین هرچند به نظر می‌رسد با موافقت کمیسیون مربوطه یکی از مهم‌ترین مشکلات طرح سامان‌دهی تعطیلات که همان توافق برسر روزهای تعطیل جایگزین روز پنج‌شنبه است حل شده باشد؛ اما مخالفت‌های صورت گرفته از سوی برخی نمایندگان مجلس و چهره‌های سیاسی با انتخاب روز شنبه به جای پنج‌شنبه طی روزهای گذشته بحث برانگیز شده.

مخالفان تعطیلی روز شنبه به جای پنج‌شنبه معتقدند تعطیلی شنبه برای یهود و تعطیلی یکشنبه برای مسیحی‌ها و تعطیلی جمعه برای مسلمانان است. مخالفان همچنین معتقدند پنج‌شنبه برای ایرانیان یک روز فرهنگی و مناسکی است و تغییر تعطیلی پنج‌شنبه به همین واسطه امکان‌پذیر نیست. سوی دیگر نیز مخالفانی قرار دارند که با تعطیلی روز شنبه به این دلیل که یهودیان در این روز تعطیل هستند مخالفند و آن را طرحی اسرائیلی می‌دانند.

به گزارش «ایسنا»، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور افزود: برخی از دستگاه‌های اجرایی که ارتباطات بین‌المللی دارند این موضوع برایشان معنادار است، اما عموم دستگاه‌های اجرایی ارتباطات بین‌المللی ندارند که بخواهیم تابع آنها را تغییر دهیم و حال باید تصمیم‌گیری شود

تعطیلی شنبه قطعی شد؟

طرح تعطیلی شنبه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی است؛ اما هنوز مشخص نشده که آیا شنبه‌ها به‌جای پنجشنبه تعطیل خواهد شد یا خیر؛ به باور برخی از نمایندگان مجلس، تعطیلی شنبه‌ها می‌تواند تأثیر مثبتی بر روابط اداری و تجاری با کشورهایی داشته باشد که یکشنبه‌ها تعطیل هستند و تعطیلی پنجشنبه‌ها دو روز کاری با خارج را از ما می‌گیرد.

فتح‌الله توسلی، نماینده مجلس، درباره طرح تعطیلی شنبه‌ها:
این بحث در کمیسیون اجتماعی مطرح شده و هنوز به صحن نیامده که بقیه نمایندگان از جزئیات آن مطلع شوند. دوستان معتقدند باتوجه‌به روابط تجاری ما با دنیا باید تعطیلی‌های هفتگی به شکلی باشد که روابط و امکان تبادلات تجاری تسهیل شود؛ به همین جهت مطرح شده که شنبه را به‌جای پنجشنبه تعطیل کنند تا با بازارهای جهانی هماهنگ شویم. دیدگاه‌های مختلفی نیز مطرح است برخی معتقدند پنجشنبه تعطیل باشد؛ اما برخی شنبه را برای مسائل تجاری مطرح می‌کنند.

(درباره احتمال رای آوردن این طرح در مجلس): برداشت من این است که به احتمال زیاد طرح تعطیلی شنبه‌ها تصویب شود. دوستان در صحن باید نظر نهایی را دهند و نظراتی مخالفی نیز درباره این طرح وجود دارد؛ اما احتمالاً رای می‌آورد. بررسی‌های مختلفی روی این طرح صورت‌گرفته و مرکز پژوهش‌ها و اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی روی این موضوع کارکرده‌اند که حالا در مجلس مطرح شده است. نظر مجلس هرچه باشد با تأیید شورای نگهبان اجرایی می‌شود.

من به دلیل اینکه سابقه دیپلماتیک داشته‌ام، از این قانون این‌گونه برداشت می‌کنم که تعطیلی پنجشنبه‌ها در روابط خارجی ما تأثیر منفی می‌گذارد و اگر این قانون به صحن بیاید به تعطیلی شنبه‌ها رای مثبت می‌دهم. طبیعتاً شرایط جهانی و بین‌المللی و محیط داخلی بعضی وقت‌ها مواردی را به ما تحمیل می‌کند. باید به هر ترتیب کمک شود که قوانین به شکلی اجرایی شوند که حداکثر استفاده را از آن‌ها ببریم.

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: