وبلاگ

طرح جدید مجلس / فعالیت در فضای مجازی جرم‌انگاری می‌شود

برخی از نمایندگان مجلس از پیگیری طرحی خبر دادند که فعالیت در فضای مجازی را زیر نظر می‌برد.
طرح جدید مجلس / فعالیت در فضای مجازی جرم‌انگاری می‌شود

محرومیت از حقوق اجتماعی با طرح جدید مجلس

پیمان حاج محمود عطار، وکیل دادگستری می‌گوید: در صورتی که طرح جدید مجلس به صورت قانون تصویب شود، بسیاری از شهروندان که در راستای وظایف علمی و قانونی خود انتقادی به مسئولان داشته باشند، مشمول مجازات خواهند بود.

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  تجارت‌نیوز، از زمان روی کار آمدن مجلس یازدهم، طرح‌های جنجالی زیادی رونمایی شد.

از طرح صیانت گرفته تا امتیاز ایثارگری برای کسانی که تحریم می‌شوند.

طرح‌های اخیر مجلس اما خبررسانی و شهروند_خبرنگاری را زیر ذره‌بین برده است. طرحی که منتقدان می‌گویند تیری بر پیکره گردش آزاد اطلاعات و پایانی بر شهروندخبرنگاری است.

این روزها در کمیسیون قضایی مجلس، طرحی برای جرم‌انگاری برخی از اخبار دنبال می‌شود.

طرحی که ابتدا کاظم دلخوش، نماینده مجلس در گفت‌وگو با «تسنیم» از تهیه و تدوین آن خبر داد.

به گفته او بر اساس این طرح، هرکسی در فضای مجازی اخبار نادرستی را نشر دهد. یا بزرگنمایی کند، باید پاسخگوی عملکرد خود در دادگاه باشد.

این‌ موضوع برای فرد یا رسانه‌ای تفکیک قائل نیست . همه را شامل می‌شود.

به جز آن طرح دیگری با عنوان تشدید مجازات همکاری‌کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم علیه امنیت و منافع ملی در مجلس به جریان افتاده است. که شهروندخبرنگاری را نشانه گرفته است.

بر اساس ماده هفت این طرح هرگونه فیلمبرداری یا تصویربرداری از صحنه جرایم منجر به سلب حیات، حبس ابد یا جرایم موجب مجازات قطع عضو یا جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی یا سوانح و حوادث منجر به فوت یا صدمات بدنی یا اقدامات تروریستی. جز در موارد مقرر قانونی از جمله ماده ۱۳۱ قانون آیین‌ دادرسی کیفری. جرم محسوب و مرتکب به مجازات حبس تعزیری درجه پنج محکوم می‌شود.

با طرح جدید مجلس بسیاری از شهروندان مجرم می‌شوند!

پیمان حاج محمود عطار، وکیل پایه یک دادگستری در این مورد به تجارت‌نیوز می‌گوید: در صورتی که این طرح‌ها با همین ترکیب پیشنهادی به صورت قانون تصویب شود.بسیاری از شهروندان از جمله اساتید دانشگاه، وکلا و سایر صاحبان مشاغل که در راستای وظایف علمی و قانونی خود انتقاد یا پیشنهادی به مسئولی داشته باشند. مشمول مجازات خواهند بود.

او می‌گوید: یکی از اصول اساسی و مترقی حقوق جزا در کشورهای مختلف جهان و مشترک بین همه مکاتب حقوقی از جمله فقه پویای اسلام، این است. که باید در سیاست‌های کیفری و جنایی، رفتارهای مجرمانه و کارهایی که مستوجب کیفر و مجازات هستند، در سیاستگذاری‌ها کاهش یابد.

این وکیل دادگستری ادامه می‌دهد: به عبارتی قانونگذار باید تا حد امکان رفتارهایی که از دید ایشان ناهنجار بوده. موجب آسیب به جامعه و افراد می‌شوند با روش‌های غیرکیفری و غیرانتظامی و اداری مجازات نمایند.

به گفته او افزایش قوانین کیفری و قوانینی که رفتارهای ناهنجار را مشمول مجازات بدانند افزایش یابد، پیشرفت و توسعه کشور محسوب نمی‌شود.

اصل اساسی این است که اعمال کیفر به عنوان آخرین روش برای جلوگیری برای رفتارهای ناهنجار در جامعه توصیه گردد.

این وکیل دادگستری می‌گوید: متاسفانه نمایندگان مجلس در برخی موارد بدون توجه به این اصل به افزایش تراکم قوانین کیفری می‌پردازند. از این طریق هزینه‌های هنگفتی را برای شهروندان و بیت‌المال ایجاد می‌کنند.»

چرا مجلس طرح جدیدی رونمایی کرد؟

حاج محمود عطار بر این باورست که در حال حاضر قوانینی داریم. که برخی جرایم امنیتی بپردازد . نیاز به ارائه طرح جدیدی نیست.
او می‌گوید:رفتارهایی که در این دو طرح مجرمانه تلقی شده، سابق بر این در قوانین کیفری به ویژه در قانون مجازات اسلامی، بخش تعزیرات جرم‌انگاری شد.

این موارد در قالب مواد مختلفی از جمله ماده ۵۰۰ تحت عنوان فعالیت تبلیغی علیه نظام اسلامی یا ماده ۶۱۰ در قالب جرایم اجتماع و تبانی، ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و سایر قوانین کیفری در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی شده است.»

او ادامه می‌دهد: ماده مستقلی در قانون تعزیرات، تحت عناوین «نشر اکاذیب»، «هتک حرمت» و «افترا» داریم.

در قانون تعزیرات به وضوح درباره ارکان متشکله این‌گونه جرایم، قانونگذار بحث کرده و تکلیف افرادی را که بزهکار هستند، تعیین کرده است.

به گفته این وکیل دادگستری، تصویب مجدد رفتار مجرمانه‌ای که قبلا قانونگذار برای آن تعیین تکلیف کرده، کاری بیهوده و اتلاف وقت و هزینه مجلس است.

او می‌گوید: اگر قانونگذاران احساس می‌کنند که قوانین کیفری قبلی در خصوص جرایم امنیتی ناقص یا مبهم است، به جای تصویب قوانین جدید، مواد قانونی قبلی را به صورت طرح اصلاح مواد مورد نظر در مجلس مطرح کنند.

 

 

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: