به گزارش نوین اکسپو به نقل از  اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس تهران از شروع معاملات روند باثباتی داشت و نوسان کمی را پشت سر گذاشت اما شاخص هم وزن روند صعودی پیدا کرد.

در پایان معاملات شاخص کل بورس با ریزش ۲ هزار و ۳۹۶ واحدی به رقم یک میلیون و ۳۱۰ هزار و ۱۶۵ واحد رسید.

امروز شاخص کل هم‌وزن رشد کرد و در پایان معاملات ۶۵۱ واحد نسبت به روز  سه‌شنبه بالا آمد و در رقم ۳۷۸ هزار و ۵۹۴ واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس یک واحد رشد کرد و در رقم ۱۷ هزار و ۸۵۳ واحد باقی ماند.

 

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۳۱۸ نماد رشد قیمت داشتند و ۳۴۳ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۴۸ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۵۲ درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهاردهمین روز متوالی منفی شد و ۱۳۴ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۱۹ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای خودرو (شرکت ایران خودرو) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز قیمت سهام اغلب بزرگان بازار ریزش کرد و «کچاد»، «فولاد» و «کگل» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «حکشتی»، «شفن» و «وغدیر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «دماوند» و «وملل» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فرابورس»، «سمگا» و «شراز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و خگستر و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، قچار و ددانا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

عرضه و تقاضای بورس تهران

در معاملات چهارشنبه ۷۴ نماد صف خرید داشتند و ۴۷ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد ۳۱ درصدی به ۱۸۳ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۲۳ درصد کاهش یافت و ۱۰۶ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۲۱۰ میلیون تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۸۵ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات نماد خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) با صف‌ خرید ۲۶ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خنصیر، نمادهای کمرجان (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار) و بالبر (شرکت کابل البرز) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد دیران تعلق داشت که ارزش آن ۲ میلیون تومان بود. پس از دیران، نمادهای ثاباد و اپال صف فروش داشتند.

 ارزش معاملات تهران

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۲ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۷ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان بود که ۸۰۰ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۲۲ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم هزار و ۵۵۴ میلیارد تومان رسید کمترین رقم از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون است.

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۹۶ میلیارد تومان بود.

پس از خودرو، حکشتی بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای شبندر و دی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز خودرو با تعداد ۵۰۵ میلیون سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. دو نماد کرمان و شپنا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

دو جنبش در بورس تهران