ورود اولین خودروهای وارداتی از اول دی ماه ۱۴۰۱

وزیر صنعت با اعلام اینکه اولین خودروهای وارداتی هفته آینده در گمرک خواهد بود، گفت: راهکار کاهش قیمت خودرو، افزایش عرضه و تصویب طرح مالیات عایدی بر سرمایه است.
خودروهای وارداتی /نوین اکسپو آذر 1401

ورود اولین خودروهای وارداتی از اول دی ماه ۱۴۰۱

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  پایگاه خبری «عصر خودرو»  سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه علنی مجلس در پاسخ به سوال جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت مبنی بر علت افزایش قیمت خودرو  توسط خودروسازان  علیرغم  دستور و تأکید صریح رئیس جمهور و مخالفت مجلس ، گفت: اگر به دنبال تعادل در بازار خودرو هستیم باید عرضه و تقاضا را  به هم نزدیک کرد.

افزایش ۳۲ درصدی تولید خودرو به نسبت سال گذشته

وی افزود: در ۸ ماهه اول سال جاری نسبت به ۸ ماهه سال گذشته ۳۲ درصد عرضه خودروی سواری افزایش پیدا کرد و همچنین در آبان ماه ۱۲۲ هزار دستگاه انواع خودروهای سبک و سنگین تولید شده که تولید آبان ماه سال جاری رکورد ۵ ساله را شکست. همچنین خودروهای سنگین نیز ۱۷۶ درصد افزایش پیدا کرد و بر روی توازن تولید کنندگان متمرکز شدیم.

فاطمی امین یادآور شد: هفته گذشته ایران خودرو طی یک هفته ۱۵ هزار دستگاه و سایپا  حدود ۱۱ هزار دستگاه خودرو تولید کرده است.

همچنین اگر بتوانیم واردات خودروهای وارداتی را محقق کنیم؛ عرضه و تقاضا متعادل خواهد شد و موضوع واردات ارز اوایل سال جاری به صورت جدی پیگیری شد. با همراهی رئیس سابق کمیسیون صنایع در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت کردیم و استدلال‌های ما را پذیرفت که برای تنظیم بازار به خودروهای وارداتی نیاز داریم .

وی ادامه داد: ۴۰۰ متقاضی برای واردات خودرو تقاضا دادند که از این تعداد ۲۷ متقاضی دارای شرایط اولیه بودند و ۴ متقاضی ثبت سفارش انجام دادند که در نهایت هفته آینده خودروهای وارداتی وارد گمرک خواهد شد و در واقع این پروسه تنها دو ماه زمان برد در حالی که سال ۱۳۸۲  تا ۱۳۸۴ که واردات خودرو مجاز شد، دو سال طول کشید.

فاطمی امین افزود: بنابراین اگر به دنبال تعادل در بازار خودرو هستیم باید همان طور که عرضه را افزایش می‌دهیم بر روی این موضوع نیز متمرکز شویم و برای کاهش قیمت خودرو باید هر چه سریعتر طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصویب شود،

فاطمی امین بیان کرد: برای خودروهای شرکت سایپا قرعه‌کشی نداریم و برای برخی از خودروهای ایران خودرو نیز این کار انجام شده و با روندی که در تولید و واردات وجود دارد این موضوع حل خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری ۳ خودرو را از رده خارج کردیم و تا سال آینده نیز ۱۲ خودروی جدید وارد بازار خواهد شد و در گذشته به هیچ وجه چنین اتفاقی نیفتاده بود؛ یکی از چالش‌های عمده ما در صنعت خودرو تشکیلات شبه دولتی است .

بخشی از آن با تغییر مدیران اصلاح خواهد شد.یکی از موضوعات دیگر واگذاری خودروسازان است که از سال گذشته به این موضوع ورود کردیم و دو هفته گذشته مجوز اولین واگذاری شرکت خودروسازی صادر شد و برای نخستین بار در کشور خودروهای ناقص فراخوان شدند و بیش از ۱۰۰ پروژه کیفیت در حوزه خودرو در حال اجرا است و جایگزینی محصولات نیز اتفاق افتاد و سال آینده نیز اولویت‌هایی را نیز پیش‌بینی کردیم.

نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: