حمایت اورژانسی از کسب‌ و کارهای اینترنتی

درحالی‌که کسب‌ وکارهای اینترنتی منتظر بودند تا بسته حمایتی دولت از آنها، سه‌شنبه شب از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شود، اما این اتفاق نیفتاد.
حمایت اورژانسی از کسب‌ و کارهای اینترنتی/نوین اکسپو

درحالی‌که کسب‌ وکارهای اینترنتی منتظر بودند تا بسته حمایتی دولت از آنها، سه‌شنبه شب از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شود، اما این اتفاق نیفتاد.

به گزارش نوین اکسپو به نقل  از همشهری آنلاین : بیش از همه، کسب‌وکارهای کوچک که بیشترین خسارت را از اختلالات اینترنتی و فیلتر اینستاگرام و واتساپ متحمل شده‌اند، از این اتفاق مایوس شدند.

با این حال، تماس همشهری با مسئولان وزارت ارتباطات حاکی از این است که نوع و کیفیت این بسته تغییر کرده تا جذابیت بیشتری برای کسب‌وکارهای اینترنتی ایجاد کند.

ظاهرا این بسته  در ۱۵ماده ارائه خواهد شد تا به‌عنوان مشوقی قابل ملاحظه، در یک بازه زمانی، کسب‌وکارهای اینترنتی و البته کاربران را به سمت پلتفرم‌های داخلی جذب کند. این در حالی است که این روزها خبرهای متعددی درباره تعطیل شدن کسب‌وکارهای مجازی اعلام می‌شود و بخشی از آنها در حال تعدیل نیرو و فروش تجهیزات خود هستند. بعضی از این کسب‌وکارها بر این باورند که اگر تا یکی دو هفته آینده مشکل کسب‌وکارهای اینترنتی رفع نشود، دیگر چیزی با عنوان کسب‌وکار اینترنتی برای مجموعه‌های کوچک معنی نخواهد داشت.

تأخیر برای ارتقای بسته
محمد احسان خرامید، مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با همشهری درباره علت اعلام نشدن بسته  دولت از کسب‌وکارهای اینترنتی می‌گوید: «ملاحظه‌ای در دولت پیش آمده بود که قرار شد در موعد مقرر (سوم آبان) مصاحبه انجام نشود.»
با این حال خرامید تأکید می‌کند که به محض اینکه ساعت و روز اعلام بسته مشخص شود، از طرف وزارت ارتباطات اطلاع‌رسانی می‌شود. او در پاسخ به این پرسش که منظور از «ملاحظات» چه چیزی است، می‌گوید: «مسئله این بوده که نوع و کیفیت به شکلی جذاب‌تر ارائه شود.»
مشاور وزیر و رئیس مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین حمایتها را از نوع مالیاتی، تسهیلات، تبلیغات، ناظر بر کاربر و ناظر بر سکو(پلتفرم) اعلام می‌کند.

خرامید با اشاره به اینکه این حمایت‌ها در ۱۵ماده تعریف شده است، اما جزئیات آن را اکنون نمی‌توانم اعلام کنم، درباره زمان دقیق اعلام جزئیات بسته  از کسب‌وکارهای اینترنتی می‌گوید: «حداکثر ظرف یکی دو روز آینده جزئیات کامل این بسته در یکی از برنامه‌های تلویزیونی مانند «گفت‌وگوی ویژه» رونمایی می‌شود.»
این در حالی است که صادق فرامرزی، نایب‌رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در گفت‌وگو با همشهری و در پاسخ به این پرسش که چه نوع حمایتی، با چه کیفیت یا کمیتی می‌تواند کسب‌وکارهای اینترنتی را برای مهاجرت به پلتفرم‌های داخلی تشویق کند، می‌گوید: «ما اکنون نمی‌توانیم وارد این موضوع شویم و منتظر می‌مانیم تا بسته حمایتی از کسب‌وکارهای اینترنتی به وسیله دولت اعلام شود.»

بسته حمایتی ۱۵ ماده‌ای
وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات هفته گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت از تصویب یک بسته  در قالب ۱۵ماده متشکل از معافیت‌های مالیاتی،  تبلیغاتی و بندهای گوناگون برای کسب‌وکارهایی که در بستر پلتفرم‌های داخلی فعالیت می‌کنند خبر داد.
عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگاران با تأکید بر اینکه توسعه اقتصاد دیجیتال و حمایت از کسب‌وکارهای فضای مجازی یکی از اولویت‌های دولت سیزدهم است، این بسته حمایتی را در قالب مصوبه ششمین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال دولت دانست و آن را «بسیار خوب» توصیف کرد
حمایت ۲ هزار میلیاردی وزارت صمت
اگرچه هنوز از بسته حمایتی وزارت ارتباطات رونمایی نشده، اما چند روز پیش وزارت صمت از حمایت ۲هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه از کسب‌وکارهای اینترنتی خبر داد.
مدیرکل دفتر خدمات کسب‌وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تصمیمات  این وزارتخانه برای کسب‌وکارهای متضرر شده از قطعی اینترنت، گفت: «۲هزار میلیارد تومان برای این امر درنظر گرفته شده که قرار است هزار میلیارد تومان به‌عنوان بسته تبلیغات ویژه صداوسیما و هزار میلیارد تومان هم به‌عنوان بسته تبلیغات ویژه شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از کسب‌وکارهای متضرر از قطعی اینترنت اختصاص دهیم.»
امیرحسین اسدی با بیان اینکه به‌هرحال اگر فیلترینگ برداشته شود از ظرفیت بلاگرها برای جبران صدمات آنها استفاده خواهیم کرد، تأکید می‌کند که «بحث ما در این مرحله شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی نیست. بلکه ما می‌خواهیم این بودجه را اختصاص دهیم تا طبق قوانین کشور برای جبران صدمات این کسب‌وکارها اقدام شود.»
همچنین علاوه بر این موارد، تسهیلاتی کم‌بهره از ۵۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان برای مهاجرت کسب‌وکارهای اینترنتی به پلتفرم‌های بومی درنظر گرفته شده است.

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: