وبلاگ

بانک مرکزی: پول جدید در راه است

خبر مهم بانک مرکزی؛ پول جدید در راه است
بانک مرکزی: پول جدید در راه است

 به نقل از بانک مرکزی: سازکار ریال آفشور یا ریال برون مرزی دستور العملی را ایجاد می کند. که فعالان اقتصادی در مناسبات تجاری خودشان از ریال استفاده کنند.

به گزارش نوین اکسپو  به نقل از صدا و سیما، معاون روابط بین الملل بانک مرکزی گفت: در مورد افغانستان و عراق به دلیل روابط اجتماعی گسترده و امکان واردات ریالی خدمات از آنها و در مورد کشور روسیه به دلیل نهایی سازی توافق پیمان پولی دو جانبه در سفر اخیر رئیس کل بانک مرکزی به روسیه قابلیت اجرا خواهد شد.

وی گفت: مناسبات تجاری و مراودات اجتماعی کشور با عراق و افغانستان بسیار زیاد است. برای گسترش فعالیت اقتصادی بانک مرکزی سازکار جدیدی،طراحی کرده است.

محسن کریمی در ادامه افزود: سازکار ریال آفشور یا ریال برون مرزی دستور العملی را ایجاد می کند. که فعالان اقتصادی در مناسبات تجاری خودشان از ریال استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه ریال آفشور مبادلات تجاری برای تجار را تسهیل می کند، بیان کرد: در این طرح صادر کننده و واردکننده کالای خود را با ریال مبادله می کنند و در بازگشت ارز صادراتی مشکلی نخواهند داشت.

معاون روابط بین الملل بانک مرکزی،  بیان کرد: این طرح هم به زوار ایرانی و عراقی و هم برای اتباع افغان کمک می کند.

اتباع کشور افغانستان که در ایران فعالیت می کنند، برای ارسال پول خود به کشورشان نیاز به تبدیل آن به ارز در بازار غیر رسمی دارند؛ ریال برون مرزی (ریال آفشور) می تواند. این مشکل را برای انتقال ارز برای اتباع رفع کند.

حدود شش ماه گذشته عملیات مطالعاتی این طرح آغاز شده است.

همه تجارت ما با افغانستان و عراق به سمت صادرات ریالی نمی رود. بلکه به میزانی که بتوانیم واردات ریالی انجام دهیم. این طرح قابل اجراست.

امکان صادرات ریالی به روسیه، نیز در چارچوب پیمان پولی دوجانبه از نوع خط معاوضه نقدینگی، به میزان توازن تجاری سالانه دو کشور خواهد بود.

 

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید.

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: