امسال زمان مناسبی برای خرید خودرو هست یا خیر؟

با شروع کار بازار در سال جدید این مساله مطرح می‌شود که آیا امسال  زمان مناسبی برای خرید خودرو هست یا خیر؟
امسال زمان مناسبی برای خرید خودرو هست یا خیر؟
بازار خودرو در سال‌های گذشته به گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری تبدیل شد. حال با شروع کار بازار در سال جدید این مساله مطرح می‌شود که آیا امسال  زمان مناسبی برای خرید خودرو هست یا خیر؟

به گزارش نوین اکسپو به نقل از  تجارت‌نیوز، خودرو طی سال‌های گذشته تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون افزایش نرخ دلار، تورم و سیاست‌گذاری‌های نادرست تبدیل به کالایی سرمایه‌ای و قیمت آن با افزایشی بی‌سابقه همراه شد.

سال گذشته نیز بازار به روند صعودی خود ادامه داد و قیمت‌ها رکوردهای جدیدی را در کارنامه خود ثبت کردند.

حال با شروع کار بازار در سال جدید این مساله مطرح می‌شود که آیا امسال زمان مناسبی برای خرید خودرو هست یا خیر؟

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: سه عامل مهم در تعیین قیمت‌ها و روند بازار تاثیر گذار است.

طبق پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته سال ۱۴۰۲ شاهد تورم ۴۰ الی ۵۰ درصدی خواهیم بود. از سوی دیگر، مهم‌ترین پارامتر تعیین‌کننده قیمت‌ها نوسانات ارزی است.

او افزود: آخرین عاملی که شوک جدیدی به بازار وارد می‌کند افزایش قیمت خودروهای کارخانه‌ای است که قرار است به‌زودی اعلام شود.

در این بین بعید است که دستورالعمل جدید همراه با کاهش قیمت باشد. چراکه در این صورت ادامه حیات خودروسازان با مشکل مواجه می‌شود.

در نتیجه با توجه به این سه عامل می‌توان گفت که خودرو به طور قطع امسال هم گران خواهد شد.

کاهش قیمت‌ها تنها به یک شرط

صدرایی درباره فرضیه احتمال کاهش قیمت خودرو توضیح داد: در میان افزایش قیمت‌ها همیشه این مساله مطرح می‌شود که گران‌شدن یک کالا چه تاثیری بر روند بازار می‌گذارد؟

بازار همیشه در اوایل سال یک رکود کوتاه‌مدتی را تجربه می‌کند. در واقع خریداران و فروشندگان منتظر جهت‌گیری‌های مسائل اقتصادی هستند تا پیش‌بینی درست‌تری در خرید و فروش خودروهای خود داشته باشند.

اگر روال بازار مانند سال گذشته باشد، خودروها قطعاً با افزایش قیمت همراه می‌شوند. اما اگر تغییرات کلانی در مولفه‌های سیاسی و اقتصادی ایجاد شود، قیمت خودروها در همین حدود باقی می‌ماند.

این کارشناس تاکید کرد: تجربه ثابت کرده که اگر فردی قصد خرید دارد، می‌تواند خرید خود را انجام دهد.

زیرا هر اتفاقی که رخ دهد بر اساس مولفه‌های اقتصادی ریزش جدید قیمتی اتفاق نخواهد افتاد و این‌گونه نیست که قیمت‌ها ۳۰ درصد کاهش داشته باشند.

در بهترین حالت قیمت‌ها در همان بازه ثابت می‌مانند.

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: