وبلاگ

آموزش استفاده از موبایل به جای کارت بانکی

بانک‌های پشتیبانی کننده از پروژه کهربا و نحوه انجام تراکنش با موبایل
آموزش استفاده از موبایل به جای کارت بانکی

نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی با طرح کهربا

با اعلام معاون فناوری‌ نوین بانک مرکزی، مشتریان شبکه بانکی می‌توانند با استفاده از قابلیت NFC از موبایل به جای کارت بانکی استفاده نمایند.
بانک مرکزی امکان جدیدی را برای سهولت کار مشتریان بانک‌ها انجام داده است و از این پس مشتریان شبکه بانکی می‌توانند برنامه هوشـمندی که از سوی بانک مربوطه اعلام می‌شود را روی تلفن همراه هوشمـند خود نصب و سپس کارت بانکی خود را روی آن برنامه ثبت کنند.

از این طریق می‌توانند با موبایل و نزدیک کردن آن به دستگاه‌های کارتخوان، بدون استفاده از رمز، با کاربری آسان‌تر و امنیت بیشتر، پرداخت‌های خود را انجام دهند که این امر آمار کلاهبرداری از طریق دسترسی به اطلاعات کارت‌های بانکی اشخاص را به‌شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نحوه استفاده از موبایل به جای کارت بانکی با طرح کهربا

بانک مرکزی در راستای تنوع بخشی به ‌ابزارهای پرداخت و به‌روزرسـانی ظرفیت‌های شبـکه پرداخت کشور، طرح کهربا را در دستور کار خود قرار داده است. بر اساس این طرح، مشتریان شبکه بانکی امکان تعریف کارت بانکی فیزیکی خود در برنامک‌های هوشمند مبتنی بر تلفن همراه را دارند و می‌توانند تراکنش‌های خرید را با استفاده از نسخه الکترونیکی ایمن کارت‌های بانکی انجام دهند و از آن‌ها به‌جای کارت‌های فیزیکی بانکی که روی دستگاه‌های پایانه فروشگاهی مجهز شده استفاده کنند.

اخیرا معاون فناوری‌های نوین بانک‌ مرکزی از عملیاتی شدن قابلیت NFC یا ارتباط از نزدیک با استفاده از تلفن‌های همراه خبر داد و گفت یکی از مهم‌ترین اقدامات بانک مرکزی در سال جاری، تکمیل پروژه پرداخـت‌های مبتنی بر NFC است. که در سال ۱۳۹۹ تحت عنوان پروژه «کهربا» از آن رونمایی شد و برای ارائه آن به مردم، نیاز به همکاری بانک‌ها بود. اما قابلیت NFC چیست و چگونه عمل می‌کند؟

مفهوم قابلیت NFC

قابلیت‌ Near Field Communication که به‌اختصار NFC نامیده می‌شود، به‌معنی «ارتباط حوزه نزدیک» یک ارتباط کوتاه‌‌برد است که به گوشی‌ها، تبلت‌ها، لپ‌تاپ‌ها و… اجازه می‌دهد به‌راحتی داده‌ها را با سـایر دستـگاه‌های مجهز به NFC به اشتراک بگذارند.

در این حالت بین کارت یا دستـگاه مجهز به NFC (برای مثال موبایل) با دستگاه NFCخوان ارتباط برقرار می‌شود. دستگاه‌های NFCخوان معمولا برای تبادل اطلاعات رادیویی به‌کار گرفته شده در ارتبـاط میدان نزدیک با کارت یا گوشـی طراحی شده‌اند.

این تکنولوژی درسـت همانند بلوتوث، وای-فای و سایر دستگاه‌های بی‌سیم دیگر، NFC نیز بر اساس ارسال اطلاعات از طریق امواج رادیـویی عمل می‌کند و بر خلاف بلوتوث، برای انتقال داده نیاز به جفت شدن دستی ندارد.

در واقع هنگامی که شما دو دستگاه مجهز به NFC را در کنار یکدیگر قرار می‌دهید، دو دستگاه فوراً با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و درخواست‌ها را برای کاربران ارسـال می‌کنند.

در حقیقت فناوری NFC از القای الکترومغناطیس برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کند.

مشتریان شبکه بانکی می‌توانند از طریق موبایل و نزدیک کردن آن به دستگاه‌های کارتخوان، بدون استفاده از رمز با کاربری آسان‌تر و امنیت بیشتر، پرداخت‌های خود را انجام دهند.

بر این اساس، با عملیاتی شدن پروژه کهربا و حذف کارت‌های بانکی به‌صورت فیزیکی، آمار کلاهبرداری از طریق دسترسی به اطلاعات کارت‌های بانکی اشـخاص به‌شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

بانک‌های پشتیبانی کننده از پروژه کهربا و نحوه انجام تراکنش

در حال حاضر شش بانـک کشاورزی، تـجارت، مـلت، ملی، آینده و صادرات تحت پوشش بوده و تعداد بانک‌های این طرح در حال افزایـش است.

بی‌شک با عملیاتی شدن این پروژه و حذف کارت‌های بانکی به‌صورت فیزیکی آمار کلاهبرداری از طریق دسترسی به اطلاعات کارت‌های بانکی اشخاص به‌شکل قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

در شبکه های اجتماعی نوین اکسپو همراه ما باشید.

شبکه های اجتماعی نوین اکسپو

جستجو کردن

درباره نوین اکسپو

نوین اکسپو با هدف گذاری منحصر به فرد در جهت طراحی سایت  با قابلیت اطلاع رسانی با حداقل هزینه، راهکاری قدرتمند در جـهت نــمایش و معرفی آخـرین دستـاوردهـا و فـناوری هـای نـــوین

طراحی  وب سایتی منحصر به فرد با امکان نمایش و اطلاع رسانی در نوین اکسپو

بیشتر ببینید: